Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2018 18:11
odstíny bolesti

Léčbě kostmi odzvonilo! Jsou lepší tablety, čípky nebo náplast?

Léky
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Bolest provází člověka v průběhu celého života a již první léky ve formě rostlinných výtažků a alkoholických nápojů ji měly tlumit a mírnit utrpení pacienta. Dnes však existují modernější léčebné postupy.

Rybí kosti v době kamenné, maková šťáva v Mezopotámii, výboje elektrického úhoře u starověkých Řeků či objev německého lékárníka Serturnera v podobě morfinu. Historie léčby bolesti je stejně stará a pestrá jako lidstvo samo.  

 

Bolest je nepříjemný senzorický a emocionální zážitek, který je spojený se skutečným nebo potenciálním poškozením tkáně. Někdy představuje krátký varovný signál, který upozorňuje na nežádoucí reakce organizmu (akutní, „běžná“ bolest), jindy se bolest postupně vyvíjí a stupňuje a má často významné psycho-sociální důsledky (chronická bolest).

 

Dnes již existují modernější léčebné postupy než stimulace bolestivého místa rybími kostmi či tišení bolesti šťávou lisovanou z makovic. Léčivé přípravky proti bolesti (analgetika) se vyrábějí v různých lékových formách, jako jsou např. tablety, kapsle, čípky nebo náplasti.

 

 

Obecně nejrozšířenější jsou tablety, u nichž existují formy s rychlým a pomalým účinkem, a mohou se tak užívat v různě dlouhých intervalech. Nástup účinku u náplastí je sice pozvolný, ale jejich léčivá látka působí ještě dlouho i po úplném odstranění náplasti. Výhodou čípků je, že nezatěžují játra. Čípky zabírají rychle, protože se snadno dostanou do krevního oběhu.

 

Trápí i vás nějaké zdravotní problémy? Přinesla vám bolest do života komplikace? Podělte se o svůj příběh! Napište nám na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!

 

Mírné akutní bolesti si většinou pacienti léčí sami pomocí volně prodejných analgetik, k lékaři přicházejí obvykle se středními až silnými bolestmi. Moderní formu samoléčby bolesti dnes nejčastěji představují léčivé přípravky s obsahem ibuprofenu či paracetamolu, které ulevují od široké škály bolestí, ať už jde o bolest hlavy, migrénu, bolest zubů, bolesti zad, menstruační bolesti, bolesti svalů, ale i od horečky a příznaků chřipky a nachlazení.

 

 

V každém případě i při domácím léčení je nutné číst příbalové informace a rozhodně nekombinovat přípravky se stejnou účinnou látkou, i když mají jinou lékovou formu – jejich případné nežádoucí účinky se totiž sčítají. Pokud je však bolest dlouhodobá a opakuje se nebo vzniká z neznámé příčiny, je nutné vyhledat lékaře.

 

Podívejte se na seriál Odstíny bolesti na webu Nova Plus

mom TN.cz