Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 3. 2017
pojede i do Česka!

"Ledovec" za půl miliardy se stal nejdražší krajinomalbou světa

Dražba obrazu Eisberg (Ledovec) od německého malíře Gerharda Richtera
Zdroj: Profimedia
Dražba obrazu Eisberg (Ledovec) od německého malíře Gerharda Richtera

Nejdražší krajinomalbou světa je od včerejška obraz Eisberg (Ledovec) německého současného malíře Gerharda Richtera. Na aukci v Londýně se prodal za v přepočtu rekordní částku půl miliardy korun.

Obraz Eisberg (Ledovec) namaloval německý malíř a výtvarník Gerhard Richter v roce 1982. Hyperrealistá olejomalba o velikosti 101 x 105 centimetrů je podle kritiků jedním z jeho nejlepších obrazů. A jak název napovídá, zobrazuje ledovec plovoucí v moři.

 

 

Dosud se odhadovalo, že obraz Eisberg by měl mít nižší cenu, nanejvýš 14 milionů eur, což odpovídá necelým čtyřem stovkám milionů korun. Aukce v londýnské Sotheby's to ale včera změnila. Jak upozorňuje agentura AFP, Eisberg je tak suverénně nejdražší krajinomalbou světa.

 

 

Gerhard Richter, který letos v únoru oslavil 85 narozeniny, pochází z Drážďan, ale žije v Kolíně nad Rýnem. Nesoustředí se na jediný styl, ale maluje jak abstraktní, tak hyperrealistické obrazy věrně zobrazující realitu. Také často kombinuje malbu s fotografií. Podle kritiků, ale i podle výsledků žebříčku Kunstkompass 2014, je nejvýznamnějším umělcem současnosti.

 

 

Jedním z jeho nejznámějších, ale i kritizovaných děl je například vitrážové okno v katedrále v Kolíně nad Rýnem z roku 2007. Okno je vysoké dvacet metrů, má plochu 113 metrů čtverečních a skládá se z 11 500 barevných sklíček. Umělec toto okno katedrále daroval. Neušlo ale ani kritice - kolínský arcibisklup Joachim Meisner o něm prohlásil, že by se "hodilo spíše do mešity".

 

Letos by se poprvé měly Richterovy obrazy dostat i do Česka s jeho soubornou výstavou padesáti dalších děl. Vystavovat se budou v paláci Kinských od 26. dubna do 4. září pod hlavičkou Česko-německého kulturního jara.

tn.cz / gar
Reklama