Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.12. 2015 14:28
osudy herců

Legendární Mrazík: Kdo ho využil ke kariéře a kdo skončil v blázinci

Mrazík - Nastěnka a Ivan
Zdroj: TV Nova

Bez Mrazíka by to nebyly vánoce. Někdo má na kultovní ruskou pohádku alergii, ale většina Čechů ji zná téměř nazpaměť. Co je s hlavními hrdiny Ivánkem, Nastěnkou a Marfušou dnes, více než padesát let od natočení filmu?

Anketa

Máte rádi Mrazíka?

Hlasovalo 5850 lidí.
Legendární příběh pracovité dívenky Nastěnky, statečném, ale také samolibém Ivanovi, a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivými kouzly berly Mrazilky, natočili sovětští filmaři v roce 1964.

 

Natáčení kvůli nedostatku sněhu museli přesunout do polárních oblastí, takže si herci řádně užili třeskutou sibiřskou zimu. Kvůli rozpočtu musel štáb zajistit, aby se při natáčení hostiny neztrácelo ze stolů jídlo. Marfuša tak pila místo mléka obarvenou vodu a místo jablka přikusovala cibuli.

 

15

GALERIE: Mrazík

Zdroj: TV Nova

Mrazík

Hodnocení:

 

Jaké osudy potkaly hlavní hrdiny filmu?


Nastěnka - Natalia Sedych

V době natáčení jí bylo sotva 14 let. Věnovala se baletu a po Mrazíkovi natočila ještě několik filmů. Pak se věnovala jen divadlu a nakonec dala přednost rodině. Manželství ale skočilo rozvodem a syn zůstal s otcem a Natalia zůstala sama. V 90. letech se vrátila k herectví a v divadle hraje dodnes.

 

 

Dědeček Mrazík - Alexandr Chvylja

Mrazík se věnoval sovětskému filmu od 30. let až do své smrti v roce 1976. Na kuriózní nedopatření sovětských filmařů upozornil až český dendrolog Václav Větvička. Děda Mrazík ve filmu zpívá: "Vyrostla štíhlá jedlička", v ruském originále zpívá o smrčku a ve filmu je vidět borovice!

 

Ivan - Eduard Izotov

Do života zkušeného herce krutě zasáhly poměry v SSSR. Když se pokoušel vyměnit medaile a valuty za rubly, aby měl peníze na postavení chaty, byl zadržen policií. Za "ohrožení devizového hospodářství země" byl odsouzen na tři roky do vězení. Zabaven mu byl všechen majetek. Z kriminálu vyšel jako zlomený invalida. Po několika mrtvicích se nedokázal vrátit k filmu a skončil na psychiatrii. Zemřel v roce 2003.

 

Marfuša - Irina Čurikova

Roli v Mrazíkovi získala díky tomu, že byla ošklivá. Nejprve jí to trápila, pak ale svůj vzhled plně využila v celé své kariéře. Dokázala hrát tragické i komické role a v roce 1991 získala titul národní umělec a po rozpadu SSSR i řadu mezinárodních filmových cen.

 

Baba Yaga - Georgij Milljar

Narodil se ještě v carském Rusku v rodině důlního magnáta. Po komunistickém převratu si změnil jméno z de Millieu na Milljar. Pracoval jako kulisák a první roli získal, když onemocněla představitelka Popelky a on vzal roli za ní. Celý život ho okolí podezřívalo z homosexuality, ale nikdy ji nepřiznal. Ve swvých 65 letech se oženil. Filmy točil až do svých nedožitých devadesáti let.

Film uvidíte na TV Nova ve středu 30. 12. od 20.20 hodin.

TN.cz / ych