Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.2. 2016 10:54
Pravdivá pověst

Legendy nelhaly! Řeka, v níž se vaří voda, opravdu existuje!

Zdroj: Vimeo

Jednorožci, draci nebo živá voda. Tyhle věci z pověstí a bájí asi nikdy nikdo nenajde. Ale geofyzik z Jižní Ameriky k vlastnímu překvapení zjistil, že legendární vroucí řeka opravdu existuje a měří šest kilometrů.

Andrés Ruzo slyšel zkazky o řece, která je tak horká, že se v ní všechno živé hned uvaří, poprvé od svého dědečka. Tehdy se nad nimi ovšem student geofyziky jen potutelně pousmál.


Když ovšem o dvanáct let později zaslechl tetičku, jak se dušuje, že u téhle řeky osobně byla, už mu to začalo vrtat hlavou a řekl si, že se pokusí bájné místo najít, píše britský Daily Mail.


Ruzo se nenechal odradit ani tím, že mu všichni možní experti tvrdili, že v Amazonii žádná taková řeka být nemůže, protože oblast nemá dostatek geotermální energie na to, aby vyhřála celou řeku až k bodu varu. Sopky tu zkrátka nejsou.Badatel ovšem i tak v oblasti zvané Mayantuyacu onu řeku, která se v místním folklóru objevuje už od dob španělských conquistadorů, našel.


A je to opravdu řeka, ne žádný potůček. Dlouhá je šest kilometrů, široká až 25 metrů a hluboká i šest metrů. A voda je horká i přes 90 stupňů Celsia, takže kontakt s ní znamená popáleniny, pád do proudu pak v podstatě jistou smrt.


16

GALERIE: Vroucí řeka

Zdroj: Devlin Gandy/ The Boiling River Project

Vroucí řeka - 1

Hodnocení:


A jak je vůbec něco takového možné? Ruzo jako expert na geofyziku vysvětluje, že řeku napájejí horké prameny, které pro změnu ohřívá energie, která uniká prasklinou v zemské kůře.


Ruzo už nemusí dokazovat, že řeka z pověstí opravdu existuje. Nyní se snaží přírodní úkaz zachránit - okolí totiž devastuje dřevařský průmysl a hrozí, že celá oblast bude nevratně zničena.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

V Amazonii objevili neznámý kmen. Předal vědcům trs banánů

Úžasné fotky: Opuštěná rybářská osada se během pár let stala součástí přírody

pez TN.cz