Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 12. 2017
doporučení strašlivé následky

Lékaři bijí na poplach! Téměř 17 milionů dětí dýchá toxický vzduch

Spící miminko
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Světoví lékaři bijí na poplach! Téměř 17 milionů dětí do věku jednoho roku totiž dýchá toxický vzduch, který jim poškozuje mozek a má nepříznivý vliv na jejich zdraví a budoucnost. Ve středu to oznámil Dětský fond OSN (UNICEF).

Miliony dětí po celém světě ještě neoslavily ani první narozeniny a už dýchají toxický vzduch. Vyrůstají totiž v oblastech s až šestinásobně vyšší koncentrací škodlivých látek v ovzduší. Ve středu to oznámila organizace UNICEF.

 

Následky pro děti přitom mohou být katastrofální. Toxické látky nejenže znečišťují plíce, ale mohou také poškozovat mozkové buňky dětí a negativně tak ovlivňovat i jejich další vývoj. "Mohou tak trvale poškodit i jejich budoucnost," upozorňuje výkonný ředitel organizace Anthony Lake.

 

Nyní burcuje ostatní státy překračující mezinárodní limity, aby udělaly vše pro co nejúčinnější snížení škodlivin v ovzduší. Zároveň varuje rodiče, aby své děti sami zbytečně nevystavovali riziku třeba tím, že kouří v jejich blízkosti.

 

 

Následky pro děti

 

I velmi jemné a malé částice se mohou dostat do krevního oběhu, cestovat do mozku a způsobit nervové záněty nebo nějaké neurodegenerativní onemocnění. Protože děti dýchají rychleji než dospělí a jejich imunita není plně vyvinuta, jsou zranitelnější. Úřady proto organizace vyzývá, aby mimo jiné dohlédly i na to, že významné zdroje znečištění nejsou v blízkosti škol a nemocnic.

lud TN.cz