Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.11. 2017 20:11
Už od ledna

Lékaři budou psát jen elektronické recepty! Hrozí jim pokuta 2 miliony

Zdroj: TV Nova

Systém elektronických receptů je připraven, oznámil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví. Od 1. ledna totiž končí éra papírových receptů a všichni lékaři musejí pacientům povinně vypisovat jen ty elektronické. Jinak jim hrozí vysoká pokuta.

O registraci do systému už požádaly dvě třetiny všech předepisujících lékařů, informoval ministr zdravotnictví. Zbylá třetina by to měla udělat nejpozději do 24. listopadu, aby jim Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stačil vydat přístupové údaje do systému do konce roku.

 

Lékařům, kteří by od nového roku nepřešli z papírových na elektronické recepty, totiž hrozí vysoká pokuta až do výše dvou milionů korun.

 

Papírové recepty se budou moci nadále využívat, ale už jen ve výjimečných případech - například když spadne internet, bude výpadek elektrického proudu nebo lékař bude předepisovat recept při návštěvě u pacienta doma. Konkrétní případy by měla určit vyhláška, která ale stále nebyla vydána.

 

Ministerstvo také potvrdilo, že systém eReceptů prošel zátěžovými zkouškami. Je schopen každou vteřinu přijmout 20 elektronických receptů.

 

 

Nový systém by měl přinést úspory, které by jen v příštím roce měly dosáhnout čtyř set milionů korun. Třeba i kvůli tomu, že se vydáváním elektronických receptů má zabránit falšování.

 

Profesní lékařské organizace ale nejsou z eReceptů nadšeny. Uvádějí, že kvůli nim zavřou své ordinace desítky lékařů a kvůli přetíženosti těch ostatních budou mít pacienti problém se k jinému doktorovi dostat.

 

Vydávání elektronických receptů mělo být povinné už od roku 2015, zákonodárci ale termín posunuli na začátek příštího roku.

Martina Kuzdasová/epa TN.cz
Reklama