Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 12. 2017
úspěch v Americe

Lékařský úspěch: Žena se narodila bez dělohy. Porodila zdravé dítě

Novorozenec - 3
Zdroj: Thinkstockphotos
Novorozenec. Ilustrační foto

Ženy, které se narodily bez dělohy, mají šanci na dítě. Zdravého potomka porodila v pátek Američanka, která podstoupila transplantaci dělohy. Tento zákrok už splnil sen o mateřství i matkám ve Švédsku. Transplantaci dělohy podstoupily i pacientky v Česku.

V nemocnici v texaském Dallasu se vůbec poprvé v historii USA podařil porod ženě s transplantovanou dělohou. Novopečená matka byla původně od narození bez dělohy. Před rokem podstoupila jako jedna ze čtyř žen transplantaci. Třem pacientkám musel ale být orgán odstraněn, protože se dostatečně neprokrvoval.

 

Mluvčí zdravotnického centra Baylor Craig Civale porod potvrdil, ale nechtěl významnou událost více komentovat, aby ochránil soukromí jejich pacientky. Podle časopisu Time, který o porodu informoval jako první, v nemocnici provedli od té doby celkem osm takových transplantací, přičemž jedna z žen je v současnosti těhotná. Nemocnice ale odmítla tuto informaci potvrdit.

 

Děloha se netransplantuje nastálo. Příjemkyně musí užívat silné léky, aby její tělo transplantovaný orgán neodmítlo. Nemocnice v Dallasu podle vlastních informací plánuje používat dělohy od živých i mrtvých dárkyň. Doufají, že tak pomohou tisícům ženám, které se narodily bez dělohy.

 

 

Pacientky, které touží sami odnosit dítě, musí mít pro zákrok zdravé vaječníky a být ve věku dvaceti až pětatřiceti lety. Případ však není světovým unikátem, neboť několik porodů z transplantované dělohy zaznamenali již dříve ve Švédsku. Tam použili dělohu matky či sestry příjemkyň.

 

Švédský lékař Mats Brannstrom je prvním na světě, který provádí úspěšné zákroky ve Švédsku. Na svět už přivedl pět dětí, které se narodily ženám po transplantaci.

 

Zákrok v Česku

Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v dubnu potvrdili, že transplantovali dělohu šesti pacientkám. První dělohu v Česku lékaři transplantovali před rokem. Orgán tehdy darovala matka své dceři, která se bez dělohy narodila.

ham TN.cz
Reklama