Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Aktualizováno 18.6. 2018 22:21
Pochutnávají si na kořenech

Les po požáru se nedaří oživit, sazenice žerou chrousti!

Zdroj: TV Nova

Velký problém řeší lesníci v okolí Bzence a Moravského Písku, kde se snaží obnovit borovicové lesy zničené požárem před šesti lety. Nové sazenice jim totiž ve velkém likvidují ponravy chrousta maďalového. Škody jdou do milionů korun.

Zbídačeně vypadají tisíce malých borovic, které tu lesníci před pár lety vysadili. Ponravy chroustů jim ničí kořeny. Sazenice i několikaleté borovice v písčité půdě usychají.

 

Moravskou Saharu, která je zvláštní až třicetimetrovou vrstvou sypkého písku, poničil obří požár. V dubnu roku 2012 tu s plameny bojovalo na jeden a půl tisíce hasičů. Shořelo několik hektarů borovicového lesa. Od té doby tu lesníci bojují s chroustem maďalovým, který se množí víc než jindy.

 

"Za kritický stav se považuje půl ponravy na metr čtvereční, my tady evidujeme kolem dvaceti ponrav," popisuje zoufalou situaci zástupce správce lesa Tomáš Crhonek.

 

Tři roky jsou ponravy v zemi a likvidují kořeny. Čtvrtým rokem dospělí chrousti vyletí a v okolí lesů se páří. Samice potom nakladou vajíčka. Podle množství ponrav je přitom jasné, že rojení příští rok bude silnější než jindy - oproti roku 2015 i dvojnásobné.

 

 

Už v minulých letech přitom chrousti zničili co mohli - během rojení jsou tímto několikacentimetrovým hmyzem obalené stromy v lese i na zahradách nedalekých rodinných domů.

 

Celý koloběh, proti kterému jsou lesníci bezmocní, se tu opakuje každé čtyři roky. Podle lesníků by mohl pomoct postřik v době rojení. Jenomže ten už několik let odmítají krajští úředníci.

 

Ani po více než šesti letech od požáru, který způsobil škodu za téměř třicet milionů korun, není účet uzavřený. Jen za loňský rok tu ponravy chroustů zničily stromy za více než deset milionů korun.

pez, Petr Zapletal TN.cz
Reklama