Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.6. 2017 13:34
požár kvůli suchu

Les u Plzně zachvátil mohutný požár. Hasiči s ním bojovali hodiny

Zdroj: TV Nova

Les na okraji Plzně zachvátil v úterý mohutný požár. Hasičům se podařilo šíření plamenů zastavit, ale možnost jejich vzniku kvůli velkému suchu stoupá, a to nejen na západě Čech.

Sucho v lesích je znát na každém kroku. Stačí malá neopatrnost, třeba zahození nedopalku, a propukne požár.  

 

V tuto chvíli se sice ještě neví, co požár v hustém plzeňském lese způsobilo, ale jeho likvidaci hasiči zvládli. Sloup dýmu byl vidět ze širokého okolí. Hořela hrabanka a začaly doutnat i spodky stromů.

 

Hasiči obestoupili požářiště a zabránili šíření plamenů do další části lesa. Oheň sice zlikvidovali rychle, ale na místě ještě museli dlouho zůstat a prolévat les vodou. Na místě zůstali tři hodiny.

 

Výstraha před požáry zatím, jak informuje na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav, platí v Ústeckém a části Jihomoravského kraje, ale sucho trvá. Třeba právě v Plzeňském kraji za posledních 5 dnů zasahovali hasiči kvůli požárům v přírodě více než desetkrát. Nejčastěji hoří hrabanka a tráva.

 

 

"V kraji sucho je a panují vysoké teploty. A to nepřímo zvyšuje nebezpečí vzniku požárů. Proto je nezbytné při rozdělávání ohně být obzvláště opatrný a předem připravený, že se bude hasit. Takže k ohništi nanosit dostatek kýblů s vodou nebo natáhnout zahradní hadici," radí policejní mluvčí Pavla Jakoubková.

 

Už v tuto chvíli hasiči žádají veřejnost, aby se vyhnuli používání zábavní pyrotechniky a vypouštění lampionů štěstí. A pokud to není nevyhnutelné, nikdo by neměl autem zajíždět do lesů.

mom/František Nyklas TN.cz