Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 8. 2017
sucho a požáry

Letošní úroda bude hodně slabá, stěžují si zoufalí zemědělci!

Zdroj: TV Nova

Letošní dožínky nejspíš nebudou nijak veselé. Podle odhadů bude obilí oproti loňsku o třináct procent méně a máku dokonce o dvacet. Úrodu totiž decimovala sucha a požáry. Jihomoravští zemědělci si stěžují, že zrna jsou poloviční.

Úroda kvůli teplému počasí dozrála letos brzy, a tak mají mnozí zemědělci hotovo o několik týdnů dřív a například ti jihomoravští už teď hlásí, že mají sklizeno.

 

Důvod radovat se ovšem nemají, výnosy jsou kvůli letošním suchům výrazně nižší než loni. V klasech prý byla jen poloviční zrna.

 

V porovnání s loňskou nadprůměrnou sklizní je úroda základních obilovin nižší o milion tun, což je skoro o 15 procent a řepky o 160 tisíc tun. Předpokládaná úroda máku 23 tisíc tun je o pětinu nižší než loňská.

 

 

Podle zemědělců jak pšenice tak ječmen v důsledku počasí nedosahují požadovaných parametrů pro potravinářskou pšenici a sladovnický ječmen. Ten by tak mohl být dražší a mohlo by se to projevit i na ceně piva.

 

Hrách a kukuřici museli mnozí zemědělci obětovat a udělat z nich siláž, aby bylo čím krmit krávy. Už teď je tak jasné, že špatná úroda bude mít dopad na živočišnou výrobu – je totiž méně krmiva pro hospodářská zvířata.

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.8. | 17:43 reypal
4
Prosím sdělte nám také,kdy si "naši" zemědělci nestěžovali.Zatím mám ...
11.8. | 20:03 svarcovaerika0123
0
Je pravda, že zemědělci pořád natahují ruce pro dotace. Krávy mají půl roku ...
11.8. | 21:33 Lukáš Desenský
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zdražte chleba, aspon na 50kč pivo na 90kč zdražte vše klidně. Ale když minulí rok byl nadprůměrný, proč se nezlevnilo?? Zdražovat umí každej blb. A zlevnovat se nechce nikomu, to je hamba za naše peníze na dotacích.
11.8. | 20:03 svarcovaerika0123
0
Náhlasit nevhodný komentář
Je pravda, že zemědělci pořád natahují ruce pro dotace. Krávy mají půl roku venku, tedy žádná starost a žádné výdaje. Obilí nechají přezrát a státe dej prachy a ještě zdražíme.
11.8. | 20:01 svarcovaerika0123
4
Náhlasit nevhodný komentář
Málo obilí-důvod zdražit, hodně obilí-důvod zdražit. Hodně sluníčka-důvod zdražit, málo sluníčka-důvod zdražit. Hodně ovoce-důvod zdražit, málo ovoce-důvod zdražit. Hodně vody-důvod zdražit, málo vody-důvod zdražit. Atd. Vždy je důvod zdražovat.
11.8. | 19:49 Libor Zapletal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tak oni jsou zoufalí každý rok. Bud toho mají málo a nebo moc. Napište až toho budou mít akorát.
11.8. | 18:38 veka2
2
Náhlasit nevhodný komentář
Tak sláva. Dostanou dotace a ještě můžou zdražit.
11.8. | 17:43 reypal
4
Náhlasit nevhodný komentář
Prosím sdělte nám také,kdy si "naši" zemědělci nestěžovali.Zatím mám pocit,že stěžovat si je moderní.Místo,aby přemýšleli,kde je chyba,tak fňukají a hlavně čekají na dotace.