Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 6. 2016
zpřísnění hypoték

Levné hypotéky nafukují ceny realit. ČNB zasáhne proti "bublině"

ilustrační foto

Pravidla pro hypotéky budou přísnější. Už například nebudete moci ručit za úvěr 100 procenty nemovitosti, kterou si kupujete. Zakáže to ČNB - z obav před vznikem realitní resp. hypoteční bubliny, jako se to stalo v USA v roce 2008.

Česká národní banka od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky už nebudou moci poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti.

 

Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 pak 90 procent. Výrazně uvolněné standardy při poskytování hypoték jsou rizikem pro finanční stabilitu, uvádí dnes zveřejněné Zpráva o finanční stabilitě.

 

 

"Kombinace mimořádně nízkých úrokových sazeb a snadné dostupnosti úvěrů na bydlení vytváří podmínky pro růst cen rezidenčních nemovitostí nad úrovně odpovídající vývoji fundamentálních faktorů," uvedla ČNB.

 

Centrální banka sice vývoj na trhu nemovitostí a úvěrů na bydlení nehodnotí jako akutní přehřívání trhu, úvěrové standardy ovšem považuje za značně uvolněné a u některých institucí vidí vyšší rizika.

 

 

ČNB proto informovala, že bude usilovat v souladu s doporučeními EU o zákonné zakotvení pravomocí, aby mohla stanovovat rizikové parametry úvěrů na bydlení.

 

Banky loni poskytly lidem rekordních téměř 102.000 hypoték za celkem 184,3 miliardy korun. V dubnu se průměrná úroková sazba hypoték dále propadla na dosavadní rekordní minimum 1,94 procenta.

tn.cz / ČTK / gar
Reklama