Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.4. 2017 20:53
přehled VYŠŠÍ DPH

Velké zdražování v Chorvatsku: Za tohle si nově připlatíte! PŘEHLED

Zdroj: TV Nova

Cesta do oblíbené turistické destinace na jihu Evropy se letos pořádně prodraží, stejně tak popíjení káviček a kupování jídel v tamních restauracích. Mýtné na chorvatských dálnicích totiž vzrostlo, stejně tak DPH v pohostinství.

Cesta do Chorvatska, kam se každoročně vydávají i statisíce Čechů, se letos prodraží. Mýtné na tamních dálnicích totiž tento týden vzrostlo - a to v průměru o pět procent.

 

Zdražení se týká dálnic spravovaných státní společností Hrvatske autoceste a akciovou státní společností ARZ. V letní sezóně si přitom za cestu připlatíte ještě víc. "Schválený návrh zahrnuje trvalé 5 % zvýšení mýtného s platností od 3.4.2017 a dodatečné 10 % sezónní zvýšení mýtného od 1.7. do 30.9 2017 platné však pouze pro osobní automobily, nikoliv pro autobusy a nákladní vozy," informoval Bohuslav Zavadil z Velvyslanectví ČR v Záhřebu.

 

Toto zvýšení se konkrétně projeví na cenách mýtného i na turisticky nejfrekventovanějším úseku dálnice Záhřeb - Split. Dosavadní cena 173 kun (629 Kč) vzroste na 181 kun (658 Kč). V sezóně si pak připlatíte dalších deset procent, tedy 199 kun (724 Kč).

 

Zvýšení mýtného na vybraných Chorvatských dálnicích

 

Na dalším využívaném úseku Záhřeb - Rijeka dojde ke srovnání cen mýtného - připlácet se tedy bude pouze za sezónní příplatek 10 procent. Cena 70 kun (254 Kč) tak zůstává, v létě ale zaplatíte 77 kun (280 Kč).

 

"Lze jen doufat, že vyšší ceny mýtného se také pozitivně promítnou do kvality dálnic vedoucích zejména k Jaderskému moři, které jsou využívány desetitisíci českých občanů při cestách na dovolenou," dodal Zavadil.

 

 

Zdražování v pohostinství

 

Výraznou změnou, která turisty čeká, jsou i vyšší poplatky za jídlo a pití. Od nového roku se totiž zvyšuje DPH v pohostinství z 13 na 25 %, ke kterému došlo po zavedení EET. "Zdraží tak jídla i nápoje podávaná v restauracích, kavárnách nebo cukrárnách," varuje Zavadil.

 

Vláda tvrdí, že by daňová reforma měla jako celek ve svém důsledku přinést většině zaměstnanců zvýšení mzdy a podnikatelům menší daňové zatížení, což je dobrý signál i pro české firmy.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SMOLAŘI: Rodina si chtěla na dovolené připlatit za klimatizaci! To neměla dělat

Rytmus se pustil do všech zaměstnanců: Žádat o dovolenou je ponižující. Já se neptám nikoho!

lud TN.cz