Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.4. 2017 20:53
přehled VYŠŠÍ DPH

Velké zdražování v Chorvatsku: Za tohle si nově připlatíte! PŘEHLED

Zdroj: TV Nova

Cesta do oblíbené turistické destinace na jihu Evropy se letos pořádně prodraží, stejně tak popíjení káviček a kupování jídel v tamních restauracích. Mýtné na chorvatských dálnicích totiž vzrostlo, stejně tak DPH v pohostinství.

Cesta do Chorvatska, kam se každoročně vydávají i statisíce Čechů, se letos prodraží. Mýtné na tamních dálnicích totiž tento týden vzrostlo - a to v průměru o pět procent.

 

Zdražení se týká dálnic spravovaných státní společností Hrvatske autoceste a akciovou státní společností ARZ. V letní sezóně si přitom za cestu připlatíte ještě víc. "Schválený návrh zahrnuje trvalé 5 % zvýšení mýtného s platností od 3.4.2017 a dodatečné 10 % sezónní zvýšení mýtného od 1.7. do 30.9 2017 platné však pouze pro osobní automobily, nikoliv pro autobusy a nákladní vozy," informoval Bohuslav Zavadil z Velvyslanectví ČR v Záhřebu.

 

Toto zvýšení se konkrétně projeví na cenách mýtného i na turisticky nejfrekventovanějším úseku dálnice Záhřeb - Split. Dosavadní cena 173 kun (629 Kč) vzroste na 181 kun (658 Kč). V sezóně si pak připlatíte dalších deset procent, tedy 199 kun (724 Kč).

 

Zvýšení mýtného na vybraných Chorvatských dálnicích

 

Na dalším využívaném úseku Záhřeb - Rijeka dojde ke srovnání cen mýtného - připlácet se tedy bude pouze za sezónní příplatek 10 procent. Cena 70 kun (254 Kč) tak zůstává, v létě ale zaplatíte 77 kun (280 Kč).

 

"Lze jen doufat, že vyšší ceny mýtného se také pozitivně promítnou do kvality dálnic vedoucích zejména k Jaderskému moři, které jsou využívány desetitisíci českých občanů při cestách na dovolenou," dodal Zavadil.

 

 

Zdražování v pohostinství

 

Výraznou změnou, která turisty čeká, jsou i vyšší poplatky za jídlo a pití. Od nového roku se totiž zvyšuje DPH v pohostinství z 13 na 25 %, ke kterému došlo po zavedení EET. "Zdraží tak jídla i nápoje podávaná v restauracích, kavárnách nebo cukrárnách," varuje Zavadil.

 

Vláda tvrdí, že by daňová reforma měla jako celek ve svém důsledku přinést většině zaměstnanců zvýšení mzdy a podnikatelům menší daňové zatížení, což je dobrý signál i pro české firmy.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SMOLAŘI: Rodina si chtěla na dovolené připlatit za klimatizaci! To neměla dělat

Rytmus se pustil do všech zaměstnanců: Žádat o dovolenou je ponižující. Já se neptám nikoho!

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.4. | 18:21 Roman Skala
24
Místo vděku za trvalou přízeň pořádně Čechy podojit. Až se Čechům Chorvatsko ...
5.4. | 09:28 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-6
Dovolená v Chorvatsku nemá chybu. Akorát nesmíte jezdit na přelidněnou Istrii ...
10.4. | 20:38 milfazlin
0
Náhlasit nevhodný komentář
Aby si se mnou hráli nějací podvodní šmurini, tak to ne. Do Chorvatska jsem nejezdil, nejezdím a ani nebudu jezdit. Není jak na jihu Francie, nikdo tam nespekuluje, neokrádá, jste tam u inteligentního národa ne u paprik ...
9.4. | 08:53 skeptikus
1
Náhlasit nevhodný komentář
..Corvatsko? No vy jste se posrali, ne? Takovou ubohost nikdy..
9.4. | 00:23 Roman Skala
3
Náhlasit nevhodný komentář
Je mi te lito Trasimi. Nedokazu ublizovat nemocnym lidem.
8.4. | 21:09 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Priznej barvu smejde!!!
8.4. | 21:09 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ty Skala.Nejsi náhodou v příbuzenském vztahu s Muhammadem Attou? Persky skala se řekne Atta.
8.4. | 21:08 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ano.Jako bys my mluvil z duse Skalo.Češi jsou SKUTECNE zvrácená a šílená howada.
8.4. | 21:07 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ano Skalo.Češi jsou skutečně zvrácená a nemocná howada.Za dvacet let jsem na českém internetu viděl a četl nespočet výzev k otevření všech koncentráku.
8.4. | 21:05 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Intoxikace českých konzerv z Činy je velkou hrozbou a recyklace zatěžuje ekonomiku Chorvatska.
8.4. | 21:04 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Skala Ano oněch milion prázdných konzerv od rybicek a játrovek na velký vliv na bezpečnost regionu.Dovedes si predstavit tech porezanych nohou turistu z jiných zemi?
8.4. | 20:52 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Remcale obecný názor za 800tis až milion Čechů, kteří ročně už léta navštěvují Chorvatsko bude podobný mému. Hřeší na relativní bezpečnost regionu, ale hranice unosnosti je křehká. Za podobné náklady už zvládnete spoustu destinací i letecky a pokud ne považujte se za prostého uživatele netu.