Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 9. 2017
Přísnější pravidla

Lichváři půjčují peníze jako o život. Brzy přejdou do "ilegality"

Peníze
Zdroj: TV Nova

Od května příštího roku trh s malými půjčkami výrazně prořídne. Můžou za to mnohem přísnější pravidla pro úvěrové společnosti, která začnou platit. Lichváři se proto snaží trhnout, co se dá.

Odhadem u nás nyní půjčky poskytuje na šedesát tisíc firem a podnikatelů. Část z nich tvoří vykukové, kteří peníze půjčují i chudým či jinde zadluženým lidem, se kterými se velké banky odmítají bavit.


Jenže podle deníku Právo lichvářům žně už brzy skončí. Tedy minimálně ty legální. Podle nových pravidel totiž musí mít společnosti poskytující spotřebitelské úvěry kapitál nejméně 20 milionů korun a musí také splňovat kritérium důvěryhodnosti či odbornosti svých poradců.


O tom, jak moc půjčovatelů ubyde, už teď výmluvně vypovídají čísla. Ze zmíněných 60 tisíc firem a podnikatelů se jich o udělení licence přihlásilo něco málo přes čtyři stovky, což není ani jedno procento.Lichváři tak mají posledních několik měsíců, aby mohli legálně nabízet své služby. Od května už budou mít smůlu. A proto podle deníku využívají překlenovacího období naplno a půjčují ze všech sil. Spoléhají i na to, že část lidí se nikdy neobrátí na soud, protože si nemůže dovolit advokáta a další finanční výlohy.

pez TN.cz