Aktualizováno 6.11. 2017 20:44
volební preference

Lidé chtějí za prezidenta Zemana, ukázal průzkum. Komu fandíte vy?

Zdroj: TV Nova

Miloš Zeman je favoritem mezi kandidáty na prezidenta. Volila by ho více než třetina lidí, kteří se plánují voleb zúčastnit. Jiřího Drahoše by volilo 22 procent lidí a Michala Horáčka 13 procent voličů. Vyplývá to z říjnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění.

Lednových prezidentských voleb by se podle průzkumu zúčastnilo 66 % dotázaných. Pětina lidí by naopak volit nešla. Odhodlání jít volit sílí s rostoucím věkem, vyšším stupněm vzdělání, lepší životní úrovní a zájmem o politiku.

Deklarovaná účast v prvním kole prezidentských voleb – září a říjen 2017 (%)


Graf ukazuje preference všech dotázaných, včetně těch, kteří k volbám jít nechtějí. Výzkum byl prováděn v době, kdy ještě kandidaturu neohlásil Mirek Topolánek.

 

Preference prezidentských kandidátů v říjnu 2017 (v %)

 

Miloše Zemana by volili starší lidé, kteří jsou levicově zaměření. Vysokou podporu má u lidí, kteří důvěřují prezidentovi. Nejčastěji by si ho vybrali voliči ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Anketa

Kterého prezidentského kandidáta byste volili?

Hlasovalo 11305 lidí.

 

Jiřího Drahoše podporují hlavně vysokoškolsky vzdělaní lidé a ti, kteří jsou spokojeni se svou ekonomickou situací. Vyšší podporu má u obyvatel větších měst a pravicově orientovaných lidí. Menší podporu má mezi dělnickými profesemi. Preferují ho voliči TOP 09, KDU-ČSL a ODS.

 

Michal Horáček zaznamenává vyšší podporu u podnikatelů a živnostníků. Voliče má mezi lidmi, kteří se hlásí k pravici, a podobně jako Jiří Drahoš získává sympatie u těch, kteří nedůvěřují prezidentovi.

 

 

V grafu vidíte voličské preference těch lidí, kteří jsou odhodláni se voleb zúčastnit. Oproti prvnímu grafu si polepšil Michal Horáček, kterému v porovnání s oběma dalšími kandidáty v relativně vyšší míře vyjadřovali preferenci lidé, kteří nevědí, jestli by se prvního kola prezidentské volby zúčastnili.

Voličské preference prezidentských kandidátů – říjen 2017 (%)


Miloš Zeman je zcela nepřijatelný pro 21 procent voličů, Michal Horáček asi pro 13 procent a Jiří Drahoš pro 5 procent lidí s volebním právem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POMLUVY A LŽI: Miloš Zeman rozpoutal válku mezi osobnostmi! Co na to Zdeněk Troška?

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

mom TN.cz

Anketa

Jak jste spokojeni s výsledkem vašeho kandidáta?

Hlasovalo 34191 lidí.