Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 11. 2016
Dejte si pozor!

Kontroly nachytaly tisíce lidí! Jak nepřijít o nemocenskou?

Nemoc. Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Nemoc. Ilustrační foto

Podle České správy sociálního zabezpečení zkontrolovali pracovníci okresních pracovišť každého desátého Čecha v pracovní neschopnosti. Celkem přistoupili k více jak 2 500 postihům za nedodržování stanoveného režimu léčby. Jak postupovat, abyste ani vy nepřišli o nemocenskou?

Kontroloři navštívili necelých 120 tisíc lidí. Nejvíce „hříšníků“ objevili v Plzeňském, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Naopak nejpoctivější jsou lidé s neschopenkou v Jihočeském kraji.


Pokud jste v pracovní neschopnosti, je důležité dodržovat několik zásad. V první řadě by měl každý nemocný počítat s tím, že může být zkontrolován v jakýkoliv den své neschopnosti. Pokud existuje důvodné podezření, může kontrola přijít i v pozdních hodinách.

  

 

 Nemocný se musí zdržovat na adrese, kterou uvedl svému lékaři a která je zapsaná v neschopence. Zároveň je nutné mít svůj dům či byt řádně označený, a to jmenovkou a zvonkem. Lékař může do neschopenky povolit vycházky v maximálním rozsahu 6 hodin denně v rozmezí od 7 do 19 hodin. Člověk v pracovní neschopnosti pak musí stanovený čas dodržet a tedy nepřesáhnout.


Pokud vás kontroloři navštíví, máte povinnost jim kontrolu umožnit, nicméně se vám musí prokázat „průkazem kontrolora“! V prvních 14 dnech nemocenské má na kontrolu nárok i sám zaměstnavatel.


A pozor! Pokud porušíte tzv. léčebný režim, může vám OSSZ nemocenskou buď snížit, nebo úplně odebrat!

Kontroly pracovní neschopnosti
Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Navštívili vás už někdy kontroloři? Napište nám do komentářů!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jiří Pomeje změnil zaměstnání a pracuje rukama! Nebudete věřit, čím se živí

Muž přišel s geniálním nápadem, jak udělat dokonalý "životopis"! S tímhle získá každou práci, kterou chce

nor TN.cz