Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.6. 2017 14:37
velké demonstrace

Policie v Rusku zatkla stovky lidí. Navalnyj půjde do vězení

Zdroj: TV Nova

Ruský opoziční lídr a hlavní kritik Vladimira Putina, Alexej Navalnyj, stráví třicet dní ve vězení. Moskevský soud ho tam poslal za opakované porušení zákona o demonstracích. Navalnyj svolal do ruských měst protesty proti korupci, kterých se zúčastnily desítky tisíc lidí, přes 1400 z nich zadržela policie.

Demonstrace se konaly na desítkách míst po celém Rusku. Policie na nich zatkla stovky lidí, často z malicherných důvodů. "Šel jsem jen do kavárny, abych si koupil kafe. Policista mi jen řekl, pojďte se mnou," popsal demonstraci Dmitri Stepanov. "Policie mě zadržela, jakmile jsem vystoupil z metra. Jmenuji se Viktor Kapitov, jsem občanský aktivista," řekl Kapitonov.

 

Mezi prvními zadrženými byl i Navalnyj. Důvodem je fakt, že na poslední chvíli přesunul protest z předměstí Moskvy do centra. Na původním místě mu podle něj neumožnili postavit zvukovou aparaturu a promluvit tak k lidem.

 

 

Úřady nakonec demonstraci v centru Moskvy povolily, nesměl tam ale nikdo přijít s transparenty, zakázáno bylo i hlasitě protestovat. "Protesty proběhly velice dobře. Tolik lidí vyšlo ven na tolika místech. Jsou to neuvěřitelné příběhy, šest tisíc lidí v Saratově, velký protest v Penze. Demonstrovalo se i tam, kde se roky nic nedělo. V Norilsku neměli takovou událost od roku 1952," chválil Alexej Navalnyj.

 

Navalnyj tvrdí, že má nahrávku, která dokazuje, že se policie domlouvala se soudem na jeho zatčení. Velké protesty proti korupci uspořádal už v březnu, byly na nich desítky tisíc lidí. 

has TN.cz