Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.5. 2017 15:54
Názory na prezidenta

Lidé z Havlova týmu o Zemanovi v Číně: Vozík nevadí, chování ano!

Lidé z Havlova týmu o Zemanovi
Zdroj: TN.cz, Profimedia.cz
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Číny

Prezident Zeman na své návštěvě Číny často poutal pozornost světových médií. Nevysloužil si ji však skvělým projevem nebo reprezentací, ale drobnými skandály. Jaká je to pro Česko vizitka? Ptali jsme se odborníka na etiketu i spolupracovníků bývalého prezidenta Václava Havla.

Obrovská ostuda. Tak česká i světová média veskrze popisovala Zemanovu návštěvu Číny. Pozornost upoutal nejdříve výrokem o likvidaci novinářů, který pronesl k ruskému prezidentovi. Na závěr summitu na něj zase museli státníci čekat, když nezvládl dojít 100 metrů na společné focení.

 

Jde z hlediska etikety opravdu o takové faux pas? "Nejlepší by bylo, kdyby se při fotografování státníků na nikoho čekat nemuselo. Otázkou je, kdo zpoždění zavinil, zda pan prezident svým zdravotním stavem nebo strana organizátora, protože správně neodhadla čas pro transport pana prezidenta na místo fotografování," říká odborník na etiketu a chování Daniel Šmíd.

 

Obecně však nepovažuje Zemanovo chování za korektní. "Pan prezident má v oblasti moderní etikety, korektního chování a v prezentaci úcty k některým lidem rezervy. Některé jeho projevy nejsou v souladu s kultivovaným projevem hlavy státu a nejsou v souladu s kultivovaným projevem jakéhokoli muže," doplnil Šmíd.

 

 

Někdejším spolupracovníkům Václava Havla samotný fakt, že Zemana musel přivézt golfový vozík, nevadí. "Problém pana Zemana nespočívá v tom, že by byl na vozíku, ale v jeho osobě. Pokud by to byl státník v pravém slova smyslu, tak i kdyby na něj měli čekat hodinu, počkali by," myslí si herečka a bývalá Havlova sekretářka Bára Štěpánová.

 

S jejími slovy se ztotožnil i někdejší mluvčí prvního českého prezidenta a diplomat Michael Žantovský. "V tom bych byl shovívavý. Víme od začátku, že se necítí dobře. A ohledy na zdraví státníků by měly být stejné jako na zdraví obyčejných lidí," prohlásil Žantovský.

 

I jemu ale vadí způsob, jakým Zeman Česko reprezentuje, i samotná cesta do Číny, pro kterou, zdá se, obětoval i své zdraví. "Myslím, že prezident Zeman má už dlouho takto seřazené priority. Ta návštěva Číny a společnost, která se tam sešla, Česku jako demokratické zemi žádnou slávu nedělá," uvedl diplomat.

 

 

Někteří Zemanovi odpůrci, ale i příznivci, začali po "scéně" s čínskou fotografií spekulovat, jestli by dokonce neměl prezident ze zdravotních důvodů odstoupit z funkce. Hradní mluvčí však ujišťuje, že se Zeman těší dobrému zdraví a tak radikální kroky rozhodně nejsou na místě.

 

"Rozhodně mohu vyloučit, že by pan prezident trpěl nějakými závažnými zdravotními problémy," odmítl mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček. "Absolvoval velmi náročný pracovní program, měl deset pracovních dnů v jednom sledu bez možnosti jakéhokoliv odpočinku," doplnil.

 

Prezident se podle něj potřeboval jen dobře a dlouho vyspat, aby mohl dál rozhodovat o důležitých věcech. "Pan prezident v takovém případě volí velmi jednoduchý způsob odpočinku a to je dobrý spánek. Ale dnes už znovu pracuje," prohlásil Ovčáček.

 

Podívejte se na záběry z návštěvy českého prezidenta Zemana v Číně: 

epa/lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.5. | 15:40 maxfox
29
Štěpánová,Šmíd,Žantovský - elita národa.Až se budou určité skupiny lidí chovat ...
19.5. | 19:18 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-13
Ten ulhanej třínohej invalidní intrikánskej krypl taky brzo nebude nikoho ...
20.5. | 08:16 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
20.5. | 08:06 adnachiel: A koho zajímají tvoje názory, tup@ne?
20.5. | 08:06 adnachiel
5
Náhlasit nevhodný komentář
Ony názory téhle havlosebranky snad někoho zajímají? Ožrala a netáhlo v krátkých kalhotách , šašek všem pro smích, který se omlouval fašounům, a jeho smečka. On už se smaží v peklu, tihle se taky dočkají. Slušným lidem je z této sebranky na zvracení.
19.5. | 22:17 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Pan prezident Havel byl osobností, která skvěle reprezentovala naši zemičku po celém světě, zatímco ten ulhanej třínohej invalidní intrikánskej krypl dělá všude akorát ostudu
19.5. | 22:04 Jiří Houra
9
Náhlasit nevhodný komentář
TA Štěpánová,co čelí exekucím?Ta Štěpánová,co jezdila na Hradě na koloběžce - aby Venca Flaška měl chlast co nejdříve u sebe?O těch orgiích,co se tam děly se dodnes mluví.Takže ty slepice zalez a nevyskakuj.Běž radši natáčet další díly Ordinace...abys měla na splátky!!!
19.5. | 21:41 Jan Sedlacek
11
Náhlasit nevhodný komentář
Pan prezident Zeman mluvi s patra, kdezto netahlo Havel vsechno cetl a navic se vsechno predtacelo, protoze kvuli chlastu si nic nepamatoval a nevedelo se kdy bude strizlivi. Ze by si takovou skutecnost usatec Zantovsky a zrzka Stepanka nepamatovali?
19.5. | 21:33 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-8
Náhlasit nevhodný komentář
19.5. | 21:16 Jan Sedlacek: Vždyť ten ulhanej třínohej invalidní intrikánskej krypl nedožije ani konce tohoto volebního období, TheBile
19.5. | 21:16 Jan Sedlacek
10
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyz tu neblije cigan Trasimi, tak tu smradi cigan drzka. At zije pan prezident Zeman, preju mu hodne zdravi a viteztvi v pristich prezidentskych volbach.
19.5. | 19:53 jaroslav fojtík
15
Náhlasit nevhodný komentář
Ty wole je to mozny komu se dneska dava slovo v mediich? Stepanova blba a zadluzena krava bude kazat o moralce? Sereda!
19.5. | 19:33 inverter
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Lup3,....to jsi velmi posral.
19.5. | 19:31 Roman Skala
9
Náhlasit nevhodný komentář
Už se mi chce zase zvracet.