Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 11. 2017
povolební jednání

Lidovci se opřeli do Babiše: Lpí na funkci premiéra a blokuje jednání

Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek
Zdroj: Profimedia
Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po dnešní povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku zopakoval, že lidovci míří za současné situace do opozice. Bělobrádek kritizoval před novináři vítězné hnutí ANO a jejího předsedu Andreje Babiše kvůli tomu, že o kabinetu nevyjednává a nepředložilo ani návrh na uspořádání Sněmovny.

"Neustále jsme v pozici, že odcházíme do opozice, protože nebyly splněny základní podmínky, ani jsme nebyli vyzváni," uvedl Bělobrádek. Babiš tím, že trvá na své menšinové vládě a lpí na funkci premiéra, blokuje podle něho další jednání. "To podle nás není konstruktivní," podotkl šéf lidovců. Přijatelná by podle něho byla i varianta polopolitické nebo úřednické vlády, která by odstranila nynější pat.

 

Ačkoli bude ustavující schůze dolní komory už v pondělí, hnutí ANO podle Bělobrádka dosud nepředložilo návrh na uspořádání vedení Sněmovny a jejích výborů. "Považujeme to za velmi zdržující," zdůraznil předseda KDU-ČSL.

 

Uspořádání Sněmovny podle něho ztěžuje i skutečnost, že není jasné, kdo bude v opozici a kdo v koalici, ať otevřené, nebo skryté. Lidovci proto budou podle předsedy svého poslaneckého klubu Jiřího Bartoška chtít po Babišovi, aby sdělil, koho o podporu menšinové vlády požádá.

 

 

Lidovci v říjnových sněmovních volbách část voličské přízně ztratili. Přišli o čtyři mandáty, bude je zastupovat deset poslanců. 

mom tn.cz / ČTK
Reklama