Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2017 15:03
návrh předsedy senátu

Útok na živnostníky? Zvyšme jim odvody, ať se nechají zaměstnat

Milan Štěch
Zdroj: Mediafax

Příliv až několika desítek tisíc pracovníků by mohlo tuzemským firmám zajistit zvýšení odvodových podmínek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na úroveň nyní platnou pro zaměstnance. Na sjezdu odborového svazu Kovo to dnes v Olomouci řekl předseda Senátu Milan Štěch.

Podle Štěcha nižší odvody pro OSVČ využívá mnoho pseudopodnikatelů, kteří by se po srovnání podmínek raději stali zaměstnanci.

Reklama

 

"Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití. My máme tolik OSVČ, jako mají typicky agrární země na jihu Evropy a nikdo neví, jaký je jejich přínos pro tvorbu HDP," řekl Štěch.

 

Dodal, že si živnostníků váží, protože jsou to lidé, co se o sebe umějí postarat. "Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům," podotkl.

 

 

Firmy, které se nyní v důsledku mimořádně nízké nezaměstnanosti potýkají s nedostatkem pracovníků, by podle Štěcha měly mít zájem na tom, aby se v odvodech udělal pořádek. "Jsem přesvědčený, že by (při sjednocení odvodových podmínek) přibylo několik desítek tisíc zaměstnanců nebo lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci," míní Štěch, podle kterého by se odvodové podmínky OSVČ a zaměstnanců měly srovnávat postupně.

 

"Nevolám po skokovém vyrovnání, ale postupném. Měli bychom se nad tím zamyslet, protože je to podle mého názoru neefektivní využívání pracovní síly," uzavřel senátor.

 

Připustil, že úvaha o srovnání odvodů nebude před podzimními parlamentními volbami populární. "Body nám to (ČSSD) nepřinese," přiznal Štěch. Nad lepším využitím tuzemské pracovní síly by se podle něj přesto měla společně zamyslet vláda, parlament i zaměstnavatelé.

 

 

Živnostníci žádají Štěchovo odstoupení

Na Štěchovo prohlášení ihned zareagovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR). "Způsob, jakým se rozhodl druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi řešit pracovní trh považuje AMSP ČR jak z pohledu ekonomického, tak sociálního za naprosto diletantský," napsala v oficiálním prohlášení.

 

"AMSP ČR respektuje diskusi ohledně ceny práce a odvodů, ta ale musí být podložena fakty a analýzou dopadů. Řešení, které navrhuje předseda Senátu je populistický předvolební výkřik, který nemá žádný racionální základ a jeho zavedení by mělo negativní sociální dopad ve smyslu ohrožení infrastruktury venkova a regionů. Právě tam totiž vytvářejí drobní živnostníci základní obslužnost," myslí si živnostníci.

 

Podle zástupců živnostníků  je Štěchův návrh natolik skandální, že by z něj měla být vyvozena osobní odpovědnost. V nejbližších dnech se proto předseda AMSP ČR sejde s předsedy všech politických stran, které mají v Senátu svoje zastoupení a navrhne, aby se zvážilo jednání o odvolání Milana Štěcha z pozice předsedy Senátu.

 

K výroku Štěcha se už vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec. Ten považuje nápad předsedy Senátu za nerealistický.

 

 

Milan Štěch se k celé věci ještě jednou vyjádřil v pátek odpoledne. "Ze styku s řadou živnostníků dobře vím, že o vydání živnostenského listu si požádali jen proto, aby vyhověli ultimátu svého zaměstnavatele, aby si vůbec udrželi práci. O spoustě firem, které prakticky nemají zaměstnance, ale jen smlouvy s živnostníky, také vím, že přežívají jen z měsíce na měsíc," nechal se slyšet předseda Senátu.

 

Podle něj rozdílné odvody nepřinášejí rovné podmínky pro občany. "Důchody jsou vypláceny podle stejných pravidel všem a také zdravotní péče je nároková plošně, ačkoliv zaměstnanci a OSVČ do systému přispívají rozdílně, zaměstnanci totiž platí mnohdy až několikrát víc než OSVČ. Přitom zdravotní péči dostávají stejnou," myslí si Štěch.

 

Zároveň dodal, že jeho vyjádření nebylo namířeno proti živnostníkům. Řekl, že jejich práce si velmi váží a vždy podporuje zákony, které jim vyjdou vstříc. "To ale neznamená, že budu zavírat oči před problémem, který se v konečném důsledku dotkne i jich, například tím, že budou ve stáří odkázáni na nízké důchody a chudinské dávky," uvedl.

 

Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v letošním 1. čtvrtletí o 10 tisíc na 971 tisíc. Ze všech OSVČ klesl o osm tisíc na 570 tisíc počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, činí 401 tisíc.

mom tn.cz / ČTK
Reklama