Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.6. 2017 14:40
anketa to je morálka!

Líní poslanci: Z oběda se do práce už nevrátili, schůze proto skončila

Prázdná Poslanecká sněmovna
Zdroj: Profimedia
Poslancům už se po obědě do lavic zasednout nechtělo - ilustrační foto

Poslanci Parlamentu České republiky se zase jednou předvedli. Po polední pauze už jich do Sněmovny přišlo málo a schůze tak musela být ukončena.

Jednací den Sněmovny dnes skončil kvůli nízkému počtu poslanců v sálu předčasně. K hlasovacímu zařízení jich nebyl přihlášen dostatečný počet k tomu, aby rozhodli o návrhu na zamítnutí předlohy poslanců ODS, jež by obnovila praktické lékařství pro děti a dorost jako základní obor specializačního vzdělávání. Schůze bude pokračovat v úterý 11. července.

 

Anketa

Také si můžete v pátek zkrátit práci, když se vám už nechce dělat?

Hlasovalo 5780 lidí.


Oznámkujte ministry vlády České republiky zde!

 

Před avizovaným hlasováním bylo k zařízení přihlášeno o několik poslanců méně než potřebných 67. Ke zvýšení počtu nepomohla ani krátká přestávka, kterou vyhlásil předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL). Na základě dohody zástupců poslaneckých klubů pak schůzi dolní komory přerušil.

 

Mezi chybějícími poslanci byl například šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který ráno točil zmrzlinu a po obědě rozdával autogramy. Vším se pochlubil na svém účtu na Facebooku: 

 

 

Dnešní jednací den byl asi o 1,5 hodiny kratší než obvykle. O pátcích Sněmovna jedná do 14:00.

 

O předlohu poslanců ODS se v dolní komoře rozhořel poměrně ostrý spor. Dnešní vývoj jejího projednávání prakticky znamená, že do voleb o ní zákonodárci s největší pravděpodobností nerozhodnou a takzvaně spadne pod stůl.

 

Poslanci ODS navrhli obnovu vzdělávacího oboru dětských praktiků v reakci na nedávno schválenou předlohu, jež jej slučuje s dětskou pediatrií. Pavel Antonín (ČSSD) se podivoval nad tím, že záležitost je ve hře znovu, když diskuse i rozhodnutí se už v minulosti uskutečnily. "Obor praktický lékař pro děti a dorost nerušíme. Mluvíme jen o vzdělávacím programu," zdůraznil David Kasal (ANO), jenž zamítnutí normy navrhl.

 

 

ODS tvrdí, že ke spojení oborů není důvod. Bohuslav Svoboda (ODS) podotkl, že letos se předběžně do oboru dětského praktika hlásilo osm desítek lidí, když ale zjistili, že specializace zanikne, přihlášky začali stahovat. Samostatný obor dětský praktik podle předkladatelů odpovídá potřebám tuzemské soustavě péče, jež klade důraz na primární péči a prevenci. "Obor ukázal životaschopnost," zastal se novely Ludvík Hovorka z koaliční KDU-ČSL.

 

Občanští demokraté původně navrhovali, aby Sněmovna o předloze rozhodla zrychleně už v prvním čtení. Kluby ČSSD a ANO ale možnost takového postupu vetovaly. Je pravděpodobné, že poslanci se k novele do říjnových voleb už nevrátí.

čtk / hru TN.cz
Reklama