Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 5. 2017
unikátní cvičení slapy

Loď s lidmi hořela a potápěla se, záchranné složky musely jednat!

Unikátní cvičení na Slapech
Zdroj: TV Nova

Unikátní cvičení se ve čtvrtek konalo na slapské přehradě. Desítky hasičů, záchranářů a policistů trénovaly, jak pomoci cestujícím z hořící a potápějící se výletní lodi. Právě na Slapech se loni potopil přívoz, na který vzal kapitán podle policie o 16 cestujících víc, než měl povoleno. Brzy kvůli tomu půjde před soud.

Počasí ideální na výlet lodí, cestující si ale moc pohody neužili. Stali se z nich pokusní králíci.Zatímco hořela a zároveň se potápěla výletní loď, někteří figuranti skákali z lodi a plavali ke břehu, o chvíli později už dorazila první auta a čluny.

 

Zranění vypadali reálně a ošetřením na břehu to pro část figurantů nekončilo. Čekal je převoz do nemocnic v Benešově a Příbrami - bylo třeba otestovat, jestli přísun většího počtu zraněných zvládnou.

 

Dnes se na Slapech pouze cvičilo. Není to ale tak dlouho, co se tady podobná dramatická událost stala ve skutečnosti. Loni 30. července nabral stovky metrů od břehu přívoz Lucy vlnu. Když kapitán ve snaze zachránit situaci poslal cestující na záď, loď se potopila až po střešní konstrukci. Na palubě přitom byli neplavci i malé děti. 

 

 

Největší pomoc tehdy poskytli právě jachtaři, kteří se kolem klesajícího přívozu sjeli. Ani při sebelepším tréninku nezvládnou záchranné složky přijet k přehradě hned.

 

Za loňskou nehodu může podle policie kapitán přívozu. Na loď měl vzít 49 cestujících místo maximálního počtu 33. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až pět let vězení, za měsíc má stanout před soudem. oš tv nova

Ondřej Špalek/ lud Foto: Vendula Fantová