Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 3. 2016
video a galerie věda a vesmír

UNIKÁTNÍ VIDEO: Takhle umírá hvězda! Výbuch osvítil vesmír

Zdroj: NASA Ames, STScI/G. Bacon

Mezinárodnímu týmu astronomů se podařilo poprvé zaznamenat prvotní světelný únik při výbuchu supernovy. Astronomický úkaz, který provází největší druh exploze ve vesmíru, zachytil vesmírný teleskop Kepler, který je také přezdívaný jako "Lovec planet".

Tým vedený profesorem Peterem Garnavichem analyzoval data o světle z Kepleru, které zachycují více než 500 vzdálených galaxií za poslední 3 roky. Mezi neuvěřitelným množstvím hvězd hledali stopy po masivních explozích provázejících smrt hvězd známých jako supernovy.

 

V roce 2011 se podařilo zachytit zánik dvou hvězd, první kolos "KSN 2011a" byl téměř 300 krát větší než Slunce a druhý "KSN 2011d", téměř 500 krát větší a vzdálený 1,2 miliardy světelných let. "Abych přiblížil perspektivu, oběžná dráha Země kolem Slunce by se do těchto obrů pohodlně vešla," upřesnil Garnavich.

 

Ani u jedné z těchto supernov se ale nepodařilo světelný záblesk, který masivnímu výbuchu předchází, zaznamenat. Vědci se domnívají, že je to způsobeno plyny, které záblesk zamaskovaly. Ten sám o sobě trvá pouze asi 20 minut, zachytit takto krátký časový úsek je nesmírně obtížné.

 

18

GALERIE: Supernovy

Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Supernova zahalená vlastním prachem

Hodnocení:

 

Ať už je to nehoda, srážka planet nebo smrt hvězdy, zaznamenání takto intenzivní události je velice přínosné pro pochopení toho, co se při ní děje. Pochopení těchto věcí umožňuje vědcům lépe porozumět tomu, jak se vesmírem šíří chemická různorodost.

 

 

"Všechny těžké prvky v našem vesmíru pochází ze supernov. Například všechno stříbro, nikl a měď na Zemi pochází ze smrti hvězd," uvedl jeden ze členů týmu Steve Howell.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOHLE NIKDO NEČEKAL: Vědci zjistili, kdy skončí vesmír! Máme důvod k panice?

Meteoritický roj Taurid Zemi nemine! Podle vědců je téměř jisté, že některá z komet Zemi trefí

klma TN.cz