Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.8. 2017 20:44
smrtelné následky

Lucifer na jihu Evropy rozpoutal ohnivé peklo! Uhořely 2 příbuzné

Zdroj: TV Nova

Požáry na jihu Evropy si vybírají krutou daň. Dvě ženy zabil oheň nedaleko Říma. Plameny trápí také Řecko nebo Chorvatsko. Extrémně horký vzduch žene do Evropy tlaková níže Lucifer. Na Sicílii to ale vypadá i na řádění žhářů, má jít dokonce o dobrovolné hasiče.

Plameny olizují celou jižní Evropu. Hoří nedaleko Makarské riviéry v Chorvatsku, kde úřady uzavřely pobřežní silnici A8. Řecko se potýká s mnoha menšími požáry. Ten nejhorší na ostrově Kythéra už hasiči dostali pod kontrolu.

 

Jejich italské kolegy momentálně zaměstnává požár u města Tivoli východně od metropole Říma. Několik jednotek i s letadlem se snaží plameny zdolat. V domě v oblasti, kterou se oheň prohnal, našli těla dvou žen. Psali jsme i zde:

 

 

Hlavní příčinou nebývale ohnivé sezóny je tlaková níže Lucifer, která do Evropy žene horký a suchý vzduch ze Sahary. Na vině jsou často ale i sami lidé. "V předchozích několika dnech se bohužel stalo to, že pracovníci, kteří měli hasit požáry, byli zároveň těmi, kteří je zakládali," přiznal vyšetřovatel Antonino Morabito.

 

Skupina patnácti dobrovolných hasičů na Sicílii zakládala požáry, aby mohla zůstat v práci a dostávat odměnu. Policie už skupinu vyšetřuje. Jejímu šéfovi soud nařídil domácí vězení, ostatní jsou vyšetřováni na svobodě. Lidé si ale trápení s plameny někdy způsobují i z jiných důvodů.

 

"Příčiny požárů ve Středozemí jsou často spojené se zemědělstvím. Někteří chovatelé je zakládají, aby získali další pastviny," vysvětlil Morabito. Cílem takových zásahů je kontrolovaný oheň. I ten se však občas vymkne kontrole.

Matěj Sviták / lud TN.cz