Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 5. 2018
unikátní podzemka

Malá vesnička předběhla Brno. Má metro se čtyřmi stanicemi

Podzemní lanová dráha v obci Serfaus - 4
Zdroj: serfaus-fiss-ladis.at

Zatímco radní v Brně přemýšlejí, jak by pod městem postavili podzemní dráhu, rakouská obec Serfaus se může pochlubit světovým unikátem. Vesnice s pouhým tisícem obyvatel má vlastní metro. Podzemní dráhu tvoří čtyři stanice a celkem měří jen 1280 metrů, což z ní činí nejkratší metro na světě. Využívají ho hlavně turisté, kteří si tam jezdí zalyžovat.

Serfaus leží na jihozápadě Rakouska pod alpskými vrcholky ve výšce 1400 metrů nad mořem. Každou zimu tam pravidelně zamíří tisíce turistů, kteří si v nedalekém lyžařském areálu užívají sněhové radovánky. Kvůli jejich náporu také metro v roce 1986 vzniklo.

 

Autobusy už totiž nezvládaly převážet masy lyžařů na svahy Alp a vedení obce tak přišlo s překvapivým řešením. Po necelých dvou letech od prvního výkopu bylo metro slavnostně otevřeno.

 

18

GALERIE: Podzemní lanová dráha v obci Serfaus

Zdroj: serfaus-fiss-ladis.at

Podzemní lanová dráha v obci Serfaus - 1

Hodnocení:

 

Metro má celkem čtyři stanice. Na jedné z konečných se nachází velké parkoviště, kde se turisté převlékají do lyžařských úborů a nastupují do podzemky. Cestou pak lidé mohou vystoupit u místního kostela a také v centru města. Na konečné zastávce se pak nachází dolní stanice lanovky lyžařského areálu.

 

 

Souprava jezdí v podzemní dráze obousměrně v jedné šachtě. Pro cestující jsou však po celý rok připravené pouze dva vagony. Důvod je jednoduchý, víc jich není potřeba. Metro se chlubí ještě jednou raritou, souprava nejede klasicky po kolejích, ale tunelem klouže na vzduchovém polštáři.

jva TN.cz
Reklama