Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.5. 2017 11:38
Důležité volby

Macron nebo Le Penová? Francouzi vybírají prezidenta!

Zdroj: APTN

Francouzi právě dnes rozhodují o budoucnosti své země. V prezidentských volbách vybírají mezi nacionalistkou Marine Le Penovou nebo proevropským Emmanuelem Macronem.

Volební místnosti v zemi galského kohouta se pro voliče otevřely úderem osmé hodiny ráno. První odhady výsledků by měly být k dispozici po nedělní osmé hodině večer.


Někteří Francouzi měli možnost novou hlavu státu zvolit už v sobotu, kdy probíhalo hlasování v zámořských územích Francie. Volit budou během neděle i Francouzi žijící v Česku, pokud si dojdou na ambasádu.


Letošní francouzské prezidentské volby jsou historicky první, v nichž se o post hlavy státu neutkává žádný zástupce tradiční velké politické strany. Oba vypadli už v první kole voleb.Francouzi tak vybírají mezi proevropským liberálem Emmanuelem Macronem a protiimigrantskou nacionalistkou Marine Le Penovou.


Poslední průzkumy před druhým kolem voleb favorizují Macrona, jak ovšem ukázal výsledek hlasování o brexitu, všechno ještě může být jinak.

 

Ostře střežená oblast před Louvrem, kde by měly proběhnout oslavy Macrona:

 

Ať už prezidentské volby vyhraje kdokoli, je jasné, že se tím určí i další směřování země. Macron je totiž výrazně proevropský, Le Penová naopak EU kritizuje a hovořila i o vystoupení Francie z Unie. Kromě toho také zaujímá výrazně protiimigrační postoje.

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.5. | 09:37 lucielucina
18
Francie už je odepsaná, islamizaci už neodvrátí. Totiž ¾ obyvatel Francie je ...
7.5. | 17:53 fantozzi602
-1
Vítězství Le Penové by pro Česko bylo špatnou zprávou, řekl Zaorálkův ...
7.5. | 20:15 reypal
0
Náhlasit nevhodný komentář
trasini// a vy jste přežil a to byla hrubá chyba.A pak se říká,že za blbost se platí.
7.5. | 18:04 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
A zklamu te.Vyhraje Macron.Nikdo nestojí o sasky a nacky.Tudíž nikdo nestojí o Cechy a LePenisovou.Cus bukvo.
7.5. | 18:02 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Fantozzi 602 Francouzi během okupace a kolonizace Alžíru nebo Vietnamu a jiných zemi zavraždili téměř 12 milionu lidí.Dělali to lide jako Napoleon či LePenisova.
7.5. | 17:53 fantozzi602
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Vítězství Le Penové by pro Česko bylo špatnou zprávou, řekl Zaorálkův náměstek,- ne pro cesko,ale pro ty korytare co by prisli o koryta
7.5. | 17:50 lucielucina
2
Náhlasit nevhodný komentář
Marcon je lepší volba než Le Pen. Francii už zachránit beztak nejde a Le Pen by tu arabskou a africkou parazitickou náplavu rozehnala a vyplašila do všech směrů a možná i k nám. Francie je dost veliká, tam se ta Afrika vejde a migraci nejde stopnout. Dokud Francie imigranty vítá, je to v cajku.
7.5. | 12:01 lucielucina
17
Náhlasit nevhodný komentář
Zvítězí proislámský Marcon, to je skoro jisté. Stejný jako v Rakousku. Islamizaci záp. Evropy už nelze odvrátit. Pro státy V4 je to poučení jak by to jednou dopadlo i u nás, kdyby jsme volili politiky jako Drahoš nebo Halík. Proto volím Okamuru a SPD.
7.5. | 11:20 fantozzi602
9
Náhlasit nevhodný komentář
islam nebo svobodu,muslimove zavrazdili stovky francouzu,ale proc je nejvetsi nepritel francie le pen? macron podporuje islamizaci francie,cili teroristy,jsou skutecne ti francouzi tak blby?
7.5. | 11:10 ladmato
13
Náhlasit nevhodný komentář
Zvítězí Marcon, to je skoro jisté. Proevropský Markon jim vyjedná lepší normu na zahnutí banánů a to za to přeci stojí. Co na tom, že Francie bude ráj pro teroristy a ráj pro africké imigranty. (pozn. red.; toto je vtip, ale Francouzi se takto rozhodnou).
7.5. | 10:30 Jaroslav Pokorný
12
Náhlasit nevhodný komentář
Už ten podtitulek je zavádějící: "nacionalistkou Marine Le Penovou nebo proevropským Emmanuelem Macronem". Zní to jako kdyby Marine nechtěla pro Evropu nic dobrého, no to se zase TN vyznamenalo.
7.5. | 10:28 Jaroslav Pokorný
13
Náhlasit nevhodný komentář
Vlastenkyně versus šašek s mrtvolou .... myslím, že je to jasný.