Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.5. 2017 11:38
Důležité volby

Macron nebo Le Penová? Francouzi vybírají prezidenta!

Zdroj: APTN

Francouzi právě dnes rozhodují o budoucnosti své země. V prezidentských volbách vybírají mezi nacionalistkou Marine Le Penovou nebo proevropským Emmanuelem Macronem.

Volební místnosti v zemi galského kohouta se pro voliče otevřely úderem osmé hodiny ráno. První odhady výsledků by měly být k dispozici po nedělní osmé hodině večer.


Někteří Francouzi měli možnost novou hlavu státu zvolit už v sobotu, kdy probíhalo hlasování v zámořských územích Francie. Volit budou během neděle i Francouzi žijící v Česku, pokud si dojdou na ambasádu.


Letošní francouzské prezidentské volby jsou historicky první, v nichž se o post hlavy státu neutkává žádný zástupce tradiční velké politické strany. Oba vypadli už v první kole voleb.Francouzi tak vybírají mezi proevropským liberálem Emmanuelem Macronem a protiimigrantskou nacionalistkou Marine Le Penovou.


Poslední průzkumy před druhým kolem voleb favorizují Macrona, jak ovšem ukázal výsledek hlasování o brexitu, všechno ještě může být jinak.

 

Ostře střežená oblast před Louvrem, kde by měly proběhnout oslavy Macrona:

 

Ať už prezidentské volby vyhraje kdokoli, je jasné, že se tím určí i další směřování země. Macron je totiž výrazně proevropský, Le Penová naopak EU kritizuje a hovořila i o vystoupení Francie z Unie. Kromě toho také zaujímá výrazně protiimigrační postoje.

pez TN.cz