Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 11. 2017
zima a mráz

Malá doba ledová se rychle blíží! Potvrzují to matematické modely

Doba ledová
Zdroj: Profimedia

Blíží se „malá doba ledová“. Příchod malé doby ledové předpokládají matematické modely, které vycházejí především z nízké aktivity slunce.

Profesorka matematiky Valentina Žarkovová z Univerzity Northumbria ve Velké Británii zkoumala solární cykly a z jejích výpočtů vyšlo, že Země se blíží k „malé době ledové“. Podle jejích výpočtů by tato doba ledová měla přijít přibližně v horizontu 15 let. Tento jev nemá to žádnou souvislost s dopadem lidského chování na naši planetu.

 

Její výpočty vycházejí z předpovědí slunečních cyklů a sama vědkyně tvrdí, že její předpověď vykazuje přesnost 97 procent. Žarkovová a její tým zkoumali slunce a jeho magnetická pole ze sluneční observatoře Wilcox v Kalifornii.

 

 

Podle jejich pozorování bude v letech 2030 až 2040 výrazný propad sluneční aktivity a ten právě povede k "malé době ledové“. "V cyklu 26 jsou na slunci dvě vlny, které se přesně zrcadlí. Každá je na jedné polokouli slunce. Tím, jak jsou stejné, tak se navzájem vyruší a prakticky vynulují své dopady," předpovídá Žarkovová. A právě tyto "vynulované" vlny by měly na planetě Zemi způsobit výrazné ochlazení.

 

Vzniká tak poměrně zajímavý paradox, kdy se celosvětově řeší globální oteplování, ale planeta Země se blíží do "malé doby ledové“. Těšíte se na větší zimu a hromady sněhu?

hru TN.cz
Reklama