Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.9. 2016 12:07
anketa dosáhnete na ni?

Máme se čím dál lépe! Průměrná mzda vzrostla o víc než tisícovku!

Platy
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Průměrná mzda roste (ilustrační foto)

Průměrná mzda v České republice stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27 297 Kč. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Letošní růst reálné výše mzdy je nejvýraznější za posledních devět let.

Výrazněji rostla průměrná mzda za druhé čtvrtletí v podnikatelské sféře, a to o 3,9 procenta. V nepodnikatelské sféře se výdělek zvýšil o 3,6 procenta.

Anketa

Dosáhnete na průměrnou mzdu 27 297 Kč?

Hlasovalo 612 lidí.
 

 

Oproti prvnímu čtvrtletí tohoto roku meziroční růst průměrné hrubé mzdy zpomalil. V prvním čtvrtletí podle aktuálních údajů statistiků činil růst 4,5 procenta na 26 493 korun. I ekonomové odhadovali, že růst mzdy ve druhém čtvrtletí zpomalí, ale čekali zvýšení o 4,2 procenta.

 

Stále platí, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne. Medián mezd, tedy že polovina lidí bere méně a polovina více, totiž činil 23 047 korun. U mužů dosáhl 25 176 Kč, u žen byl 20 567 Kč. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly mzdu mezi 11 238 Kč a 43 752 Kč.

 

Za růstem mezd ve druhém čtvrtletí je podle analytiků především nedostatek pracovníků. Firmy jsou tak nucené lákat zaměstnance na rostoucí výdělky. Mzdy by přitom měly růst i v dalších měsících a za celý letošní rok by průměrná mzda měla podle ekonomů stoupnout o více než čtyři procenta.

 

I podle Steckerové se na trhu práce již v některých oborech začíná projevovat nedostatek kvalifikované pracovní síly. "Firmy se tak musí předhánět se svými nabídkami, aby vhodné kandidáty přilákaly. To tlačí mzdy postupně nahoru, přičemž stejný trend by měl pokračovat i ve zbytku letošního roku," uvedla.
 

 

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera by měl růst mezd vzhledem k poklesu nezaměstnanosti dále pokračovat. "Za celý letošní rok očekáváme růst mezd mírně nad čtyřmi procenty a v příštím roce by mohl překonat hodnotu pěti procent. Z důvodu vyšší očekávané inflace v příštím roce však bude reálný růst mezd oproti letošnímu roku slabší," uvedl.

 


Analytik ČSOB Petr Dufek pak upozornil, že se ještě rychleji než průměrná mzda zvyšuje medián. "Znamená to, že růst mezd je více rozložený a dotýká se tak i lidí s nižšími příjmy," uvedl.

mom tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.9. | 12:25 jsemrenca
13
Jednou za pár let se zvýší plat o pár korun, ale jídlo se zdražuje pořád a ...
5.9. | 12:03 Karel Marek
-11
To zde bude zase kvikotu. Přitom ti, co si myslí, že mají na víc, že si ...
6.9. | 10:20 satanastatavas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zrovna koukam na CT 24 ..V Orlove dnes otevreli dalsi "socialni satnik"..No vida, i to je pokrok proti "komunismu"....
6.9. | 09:28 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ja taky komunista nikdy nebyl..Ale jak to deni v Cesku sleduju a navic ctu Kaju, tak se zemne komunista pomalu ale jiste stava..A mam dojem , ze vtomhle nejsem sam.
6.9. | 09:25 satanastatavas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo neni ve dvaceti komunistou, nema srdce. Kdo neni po ctvrtstoleti "demokracie" komunistou,musi byt blazen...
6.9. | 09:23 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kajo, ja zil vzom, cemu ty rikas komunismus.Neznal zebraka, nezamestnanyho ani soc. pracovnici z oficialniho boUdelu..A milionari mi fakt nechybeli, .Kdyz revoluci, tak abysi clovek polepsil..A to, mas dojem se zrovna v Cesku povedlo? Jak rikam, Mas se Kajo dobre? Tak to musis bejt pekna potvora.
6.9. | 08:35 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Marku opakuji, nejsem komunista. jen si myslím Marku že by bylo dobré si vzít ze všeho jenom to nejlepší a praktikovat to do systému. Mimochodem i dneska můžeme vidět v kapitalistických zemích staré komunistické praktiky a nikdo se nad tím nepozastavuje. Demokracie celkově oslabuje.
6.9. | 08:29 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Karel Marek - Ve všem máš kousek pravdy, ale jak už jsem psal, nejsi objektivní. Jsou země, kde komunismus není a je tam kapitalizmus a stejně je tam diktatura. Myslíš si, že dnešní komunisti mají zájem o diktaturu, v dnešní době a v ČR? Chtějí svobodu a využívat kapitalismus.
6.9. | 08:07 Karel Marek
1
Náhlasit nevhodný komentář
NIKDY nikde komunizmus negeneroval bohatství. Pouze bohatým ukradl a chudým dal. Tím ale zastavil rozvoj. Zničil motor vývoje a nastala všeobecná chudoba.
6.9. | 08:05 Karel Marek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Už Churchill řekl na kapitalizmu je špatné nekorektní rozdělení majetku. Někteří jsou chudí a někteří bohatí. Pod komunisty jsou všichni chudí.
6.9. | 08:04 Karel Marek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Všude komunizmus končil tvrdou diktaturou. A aby ekonomicky přežil, musel částečně uvolnit trh. Čína je dnes diktátorská země s vládci, co si říkají komunisté ale z ideíi komunizmu už dávno nemá nic společného.
6.9. | 08:02 Karel Marek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Na udržení nepřirozeného komunistického systému je potřeba mocenská vládnoucí třída, „vnitřní strana“, diktatura. (U nás komunistické kádry a milice) Nemůže existovat současně svoboda a komunizmus. Proto je komunizmus nepřípustný, zločinný.