Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.9. 2016 12:07
anketa dosáhnete na ni?

Máme se čím dál lépe! Průměrná mzda vzrostla o víc než tisícovku!

Platy
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Průměrná mzda roste (ilustrační foto)

Průměrná mzda v České republice stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27 297 Kč. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Letošní růst reálné výše mzdy je nejvýraznější za posledních devět let.

Výrazněji rostla průměrná mzda za druhé čtvrtletí v podnikatelské sféře, a to o 3,9 procenta. V nepodnikatelské sféře se výdělek zvýšil o 3,6 procenta.

Anketa

Dosáhnete na průměrnou mzdu 27 297 Kč?

Hlasovalo 614 lidí.
 

 

Oproti prvnímu čtvrtletí tohoto roku meziroční růst průměrné hrubé mzdy zpomalil. V prvním čtvrtletí podle aktuálních údajů statistiků činil růst 4,5 procenta na 26 493 korun. I ekonomové odhadovali, že růst mzdy ve druhém čtvrtletí zpomalí, ale čekali zvýšení o 4,2 procenta.

 

Stále platí, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne. Medián mezd, tedy že polovina lidí bere méně a polovina více, totiž činil 23 047 korun. U mužů dosáhl 25 176 Kč, u žen byl 20 567 Kč. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly mzdu mezi 11 238 Kč a 43 752 Kč.

 

Za růstem mezd ve druhém čtvrtletí je podle analytiků především nedostatek pracovníků. Firmy jsou tak nucené lákat zaměstnance na rostoucí výdělky. Mzdy by přitom měly růst i v dalších měsících a za celý letošní rok by průměrná mzda měla podle ekonomů stoupnout o více než čtyři procenta.

 

I podle Steckerové se na trhu práce již v některých oborech začíná projevovat nedostatek kvalifikované pracovní síly. "Firmy se tak musí předhánět se svými nabídkami, aby vhodné kandidáty přilákaly. To tlačí mzdy postupně nahoru, přičemž stejný trend by měl pokračovat i ve zbytku letošního roku," uvedla.
 

 

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera by měl růst mezd vzhledem k poklesu nezaměstnanosti dále pokračovat. "Za celý letošní rok očekáváme růst mezd mírně nad čtyřmi procenty a v příštím roce by mohl překonat hodnotu pěti procent. Z důvodu vyšší očekávané inflace v příštím roce však bude reálný růst mezd oproti letošnímu roku slabší," uvedl.

 


Analytik ČSOB Petr Dufek pak upozornil, že se ještě rychleji než průměrná mzda zvyšuje medián. "Znamená to, že růst mezd je více rozložený a dotýká se tak i lidí s nižšími příjmy," uvedl.

mom tn.cz / ČTK
Reklama