Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 12. 2017
Dobrý anděl

"Mami, ona nám umře," plakala sestra. Thea ale dál bojuje!

Zdroj: TV Nova

Šestileté Theodorce lékaři diagnostikovali zhoubný nádor ledviny. Tím ale její zdravotní potíže jen začaly. Na péči o dívku byla navíc maminka Jitka sama, pomáhala jí jen starší dcera. Naštěstí se do všeho vložila nadace Dobrý anděl.

V lednu bude Theodorce sedm let. Narodila se jako zdravá holčička, před dvěma lety se ale její život úplně změnil. "Problém nastal, když jí bylo necelých pět, kdy jsem si na podzim všimla, že začala méně jíst. Prostě jsem měla divný pocit," vysvětlila maminka Theodorky Jitka.

 

Paní Jitka neváhala a šla s malou dcerou k doktorovi. "A najednou mi říká: 'Všechno je jinak, musíte hned do Motola, tady máte tumor na ledvině," popsala návštěvu lékaře Jitka. Ještě ten den byla holčička hospitalizována v Praze.

 

"Další den spousty vyšetření, magnetická resonance, kdy nám to teda potvrdili, že to tam je, že to není mýlka. A dozvěděli jsme se, že to je horší, že to je nádor, který se živí na její ledvině a že je tý ledviny jen zbytek," dodala zoufalá maminka.

 

Theodorce pak začal první cyklus těžké chemoterapie. "Když to vidíte jako máma a to dítě brečí 'pomoz mi', tak to byly jedny z nejhorších okamžiků. A nemůžete dělat vůbec nic. Můžete u něho sedět, můžete ho hladit a čekat a věřit, že doktoři vědí, co dělají," svěřila se Jitka.

 

 

Jenže po pěti dnech chemoterapie se nádor v těle začal rozpadat a hrozilo riziko zamoření celého organismu. Theodorka musela okamžitě na sál. "V polovině operace nastal obrovský problém, že ji museli říznout ještě jednou," vypráví maminka.

 

"A když ji otevřeli, zjistili, že ten nádor je prorostlý až do bránice a že tam došlo k prasknutí vedlejší větve aorty. Ztratila 2,5 litru krve, což je skoro celý obsah jejího těla. Theu pak ztratili na přístrojích, museli ji oživovat na sále," doplnila Jitka.

 

Holčička skončila na resuscitačním oddělení, kde jí přesto všechno ještě dvakrát zkolabovala plíce. "Já když jsem přišla na ARO za ségrou, kde byla v umělém spánku, tak měla všude hadičky, všude napojená, poslalo mě to do kolen," popsala Theodorčina sestra Martina. "A povídá: 'Mami, ona nám umře!' Neumře, vůbec na to nesmíš myslet, ségra nám neumře," dodala Jitka.

 

Pět měsíců se holčička nepodívala domů a se sarkomem ledviny bojovala. Teď má přesně rok od ukončení léčby. Ona a její rodina ale stále žijí v nejistotě. Navíc v létě prodělala zánět mozkových blan.

 

 

"Dva dny jsme o ní nevěděli. Opět jsme nevěděli, jestli to dá, jestli se vrátí a bude normální, jestli ten zánět mozkových blan přežije, nepřežije, měla totiž oslabenou imunitu. Přišlo to brzo," smutní maminka.

 

Na to vše byla paní Jitka sama, s péčí o nemocnou holčičku jí pomáhala jen starší dcera. Bez nadace Dobrý anděl by ale situaci stěží zvládala. "Nám jednou nezbyla pětistovka na vlak, fakt se to stalo. Díky tomu, že nám přišla tahle podpora, tak se dcera za náma dostala," vypočítala jeden z mnoha momentů Jitka.

 

Jinak by byla paní Jitka musela zvládnut v nemocnici vše sama. Peníze ale používá i na nízkobakteriální stravu nebo na doplatky léků. Dobrým andělem se můžete stát i vy, stačí se zaregistrovat na stránkách www.dobryandel.cz.

Nikol Slancová/epa TN.cz