Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2017 16:16
Zprávy ze Sýrie

"Mami, pomoz mi, chtějí mě zabít!" Šokující nahrávky z válečné zóny

Syrské jednotky hlídkují v osbazeném Aleppu
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Málokdo si dovede představit zoufalství, které prožívá tahle maminka. Zatímco sama se ze syrského města Rakká, kde zuří boj proti Islámskému státu, dostala do bezpečí, její dcera a vnuk zůstali ve válečné zóně. Na zprávu, jak se jim daří a jestli vůbec žijí, musí čekat i celé měsíce.

Čtyřicetiletá Wafa utekla ze syrského Rakká před třemi lety. Přestože svou dceru prosila, aby odešla s ní, Maha se rozhodla zůstat s manželem. Poté dívka slíbila, že se s mužem i čerstvě narozeným synem Odaiem z válečné zóny dostane a znovu setká s matkou, píše zpravodajský portál CNN.

 

To se ale nikdy nestalo. Naopak se situace ještě zhoršila, když bojovníci Islámského státu, kteří Rakká ovládají, zabili dívčina manžela. Setli mu hlavu za to, že ze svého mobilu poslal zprávu vojákovi syrského režimu.

 

Maha teď posílá své matce, která žije v nizozemském Haarlemu nedaleko Amsterdamu, hlasové zprávy pomocí aplikace Whatsapp. V boji postiženém Rakká ale není zrovna jednoduché připojit se na internet, ještě těžší pak je utajit konverzaci před teroristy.

 

 

"Mami, Odai dostal infekci z té otrávené vody, kterou musíme pít. Doktor říkal, že by měl pít čistou vodu nebo mléko, ani jedno se tady ale nedá sehnat. Jsem zoufalá, celá ta situace mě vyčerpává. Už tenhle život nesnesu, dostaň nás odsud," říká Maha v jedné z nahrávek.

 

Na zprávy od 23leté dcery čeká Wafa i celé týdny nebo měsíce. Ale ani když nahrávka přijde, necítí se žena lépe. "Mami, slib mi, že nás z toho pekla dostaneš. Zdá se mi, že si pro mě přišli a zabijí mě. Jsem vyděšená a nemůžu dál, bojím se, že si něco udělám. Prosím, zachraň nás," žádá Maha.


Poslechněte si nahrávky, které Maha poslala své matce:

 

I přesto, že Wafa stále obchází úřady, lékaře, právníky i média, nikdo zatím její dceři nebyl schopen pomoct. Syrská bašta Islámského státu se mezitím dostala do obležení vojáků, kteří se snaží teroristy zničit. Útěk je teď ještě více nemožný, než dřív.

 

Podívejte se na obrázky ze syrského Rakká:

epa TN.cz