Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 12. 2017
přehled bizarní výběr

Mango, Mars i Rolex. Tato šílená jména rodiče vybrali svým dětem!

Nejšílenější dětská jména
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Vybrat jméno pro dítě není vůbec jednoduché. Bude ho nosit celý život - tedy pokud nebude tak šílené, že si ho později raději změní. Většina rodičů se proto tohoto úkolu zhostí zodpovědně, u některých jmen ale člověk musí přemýšlet nad tím, proč se miminku chtěli tatínek s maminkou pomstit.

Když mohl být Lev (Nikolajevič Tolstoj), tak syn se bude jmenovat Tygr! Přesně tímto heslem se řídila Lucie Bílá v legendární české komedii Zdeňka Trošky. Pokud si myslíte, že v praxi by se nic podobného nemohlo stát, pak se podívejte na výběr jmen, která rodiče vybrali svým dětem letos.

 

Zřejmě tím nejzvláštnějším je Rolex, který se narodil v září rodičům z Litomyšle. Těžko říct, jestli byli rodiče milovníky hodinek. Fotku miminka ale jako důkaz zveřejnil Svitavský deník.

 

 

Jak upozorňuje Pavel Štěpán z Ústavu pro jazyk český, podobných jmen je ale mnohem více. "Když na matrice jméno nenajdou v dostupných zdrojích, tak po nás chtějí znalecký posudek," vysvětlil. A jakými jmény si tedy letos úředníci vůbec nebyli jisti?

 

Velké emoce vzbudilo třeba jméno pro chlapečka - Mango. Zní to jako ovoce, ale je to varianta jména Emanuel. I proto se odborníci shodli na tom, že dítě jméno dostat může. Prošla i jména Pan, Semiramis, Mars, Sunny nebo Antika, která je indického původu.

 

 

Oproti tomu měli jazykovědci velký problém se jmény Foxmilián nebo Jupiter - a to hlavně proto, že druhé zmiňované jméno bylo určené pro dívku.

 

A zajímavá byla i jména, která rodiče vybrali svým dětem loni. Určitě zaujmou chlapečci Remus, Tivadar, Zachariáš, Barnabáš, Hanuš, Dalimil, Mikeš, ale i holčičky Aleška, Adléta nebo Klotylda. A jaké bylo nejšílenější jméno vůbec? Podívejte se ZDE.

lud TN.cz