Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2018 14:29
Život na Marsu

Mars v izraelské poušti: Vědci simulovali život na rudé planetě

Simulace života na Marsu - 4
Zdroj: Profimedia

Šestice vědců simulovala čtyři dny život na Marsu v izraelské poušti Negev. Experiment se konal v kráteru nedaleko izolovaného izraelského městečka Mitzpe Ramona, jehož okolí připomíná biotop Marsu. Takzvaní „Ramonauti“ nosili skafandry, bydleli ve stísněných prostorách a stravovali se stejně jako praví astronauti. Projekt má pomoci naplánovat skutečnou misi a zvýšit zájem o vesmír.

Podle izraelského ministerstva vědy byla lokace pro simulaci rudé planety zvolena na základě podobností se skutečným prostředím Marsu. Podobná je z hlediska geologie, vzhledu, kvality ovzduší, zpustošení a izolace. Během simulace vědci testovali satelitní komunikaci, psychologické dopady na zúčastněné, pracovní postupy, ale také nové vesmírné oblečení a skafandr. „Ramonauti“ si vyzkoušeli také bydlení v oddělených buňkách, z nichž mohli vycházet jen ve skafandrech.

 

Projekt D-Mars byl prvním z chystaných experimentů Izraelské vesmírné agentury. „D-Mars je z jedné poloviny o výzkumu, druhá polovina je o informačním dosahu. Hlavním úkolem tohoto projektu je získání zájmu veřejnosti a vyvolání zájmu studentů o vesmír,“ řekl agentuře Reuters Guy Ron, profesor jaderné fyziky na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Jedná se o jeden z mnoha simulačních projektů Marsu, které se po celém světě konají. Jsou užitečným nástrojem nejen pro zkoumání vesmíru.

 

 

 Podle Scotta Hubbarda, pracovníka NASA a výzkumníka spojeného s misemi na Mars, testování přizpůsobivosti člověka v nestrukturovaném prostředí mnohem lepší než jakýkoli robot vyslaný do vesmíru. Zároveň však dodává, že ani realistické simulace v žádném případě nemohou nahradit skutečný život ve vesmíru. Na Marsu po čtyřech dnech kosmonauti nesvléknou skafandr a neodjedou autem domů. Zatím ne.

 

15

GALERIE: Simulace života na Marsu

Zdroj: Profimedia

Simulace života na Marsu - 1

Hodnocení:

 

Někteří nadšenci, jako bývalý americký prezident Barack Obama nebo zakladatel SpaceX Elon Musk, prohlásili, že se lidé po rudé planetě budou procházet již za několik desítek let. Prozatím lidé toužící po vesmírném zážitku vyhledávají pouštní krajinu Vádí Rúm v Jordánsku, v níž se Matt Damon procházel ve sci-fi filmu Marťan.

sih TN.cz
Reklama