Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.2. 2018 07:17
video vraždění ve škole

Masakr na Floridě: Vyloučený student postřílel 17 lidí, další zranil

Střelba na Floridě
Zdroj: ČTK
Střelba na Floridě si vyžádala 17 mrtvých.

Při středeční střelbě na střední škole v Parklandu na jižní Floridě přišlo o život 17 osob. Uvedl to šerif okresu Broward Scott Israel. Dvě tamní nemocnice oznámily, že mají v péči 13 postřelených lidí, pět z nich je v kritickém stavu. Potvrdil, že podezřelým útočníkem je devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů.

Cruz je nyní ve vazbě a vyšetřovatelé začínají zjišťovat, co se vlastně stalo, uvedla agentura AP. Podezřelý střelec měl podle AP nejméně jednu samonabíjecí útočnou pušku AR-15 a několik zásobníků.

 

Šerif Israel upřesnil, že 12 obětí zemřelo uvnitř budovy školy, dvě těla byla nalezena venku u školy, další na ulici a dvě oběti podlehly zraněním v nemocnici. Mezi mrtvými byli studenti i dospělí.

 

 

Střelba začala na škole Marjory Stoneman Douglas, která se nachází asi 72 kilometrů od Miami, ráno místního času. Několik set studentů uteklo na ulici, nebo se schovávalo ve třídách, zatímco policie pátrala po útočníkovi. Kromě policie na místě zasahovalo množství sanitek a hasičských vozů. V živém televizním vysílání pak byly vidět desítky studentů prchajících z budovy se zdviženýma rukama. K prchajícím se přidal také Cruz, když se snažil uniknout policii.

 

Ze tříd studenty zachraňovala policie v taktické výstroji, uvedli přátelé a příbuzní přeživších. Šerif okresu Broward Scott Israel na tiskové konferenci oznámil, že 14 zraněných bylo převezeno do nemocnice.

 

 

Devatenáctiletá McKenzie Hartleyová, která Reuters řekla, že je sestrou jedné ze studentek, uvedla, že její sestra viděla útočníka střílet skrze okna tříd a že dva studenti zemřeli. "Je to hrozné. Pořád tomu nemohu uvěřit," řekla v rozhovoru pro CNN Lissette Rozenblatová, jejíž dcera studuje na floridské střední škole. Dcera jí prý zavolala a řekla, že je v pořádku, zároveň ale byla velmi nervózní a mluvila o tom, jak slyšela postřeleného studenta volat o pomoc.

 

Šerif Scott Israel na briefingu také uvedl, že střelec se policii vzdal bez odporu.
 

 

Střelba na Floridě
Zdroj: ČTK Na místo střelby vyrazily jednotky policistů, hasičů i záchranářů. Nechyběl ani tank.

 

Středeční úrok je jedním z nejhorších útoků střelnou zbraní ve školním zařízení, v roce 2012 bylo v Connecticutu zabito 20 dětí a šest vyučujících. Podle skupiny Everytown for Gun Safety se jen letos uskutečnilo už 18 případů střelby ve školách včetně té nynější.

 

"V myšlenkách a modlitbách jsme s těmi, které toto neštěstí postihlo," uvedla mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová s tím, že americký prezident byl o incidentu už informován.

 

lud TN.cz/ ČTK
Reklama