Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.9. 2017 23:28
nárůst cen

Máslo by mohlo opět zlevnit, tvrdí odborníci! Řekli o kolik a kdy

Zdroj: TV Nova

Cena másla v Česku stále stoupá. Podle ministerstva zemědělství za to nemohou výrobci, ale spotřebitelé a obchodníci, kteří využívají toho, že másla je málo a tak ženou jeho cenu nahoru. Čtvrtkilová kostka teď stojí dokonce i přes 60 korun, to by se ale podle odborníků mohlo brzy změnit.

Na zlevnění másla čekají snad všichni, zatím ale marně. Cena kostky se vyšplhala i přes šedesát korun. Lidé si dělají zásoby, máslo zákazníci vykupují a prodejci zvyšují ceny. Někteří Češi se pro něj vydávají i za hranice.

 

"Rozhodně není problém u zemědělců, v České republice za poslední tři roky roste objem ve výrobě mléka od zemědělců, musíme se ptát především bych řekl obchodníků a maloobchodů, to znamená obchodních řetězců, proč je v tento okamžik cena másla taková, jaká je," říká ministr zemědělství Marian Jurečka.

 

Vadí vám vysoká cena másla? Vyrobte si vlastní! Návod najdete zde:

 

Podle odborníků by cena másla mohla zase klesnout pod padesát korun. "Myslím, že už do Vánoc nějaký velký pokles očekávat nemůžeme, ten očekávám spíš až po Vánocích a myslím, že ta cena určitě časem vyklesá v nějaké rozumné míře mezi 45 a 50 korunami," řekl předseda zemědělského svazu Martin Pýcha.

 

Nedostatek másla netrápí jen Čechy. Zvýšila se poptávka ze strany Číny a klesla celosvětová produkce. S rostoucí poptávkou pak podle svazu vyletěla světová cena vzhůru a tím pádem vzrostla i evropská cena.

Dominika Janochová / lud TN.cz