Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.2. 2018 20:52
selhání jater

Máte chřipku? Pozor, těmito prášky se snadno předávkujete

Zdroj: Televizní noviny

Otrava paracetamolem je nejčastější příčinou akutního selhání jater. Přitom tato účinná látka je v běžných lécích užívaných při horečce a bolesti. Teď, v době chřipkové epidemie, je pacienti v lékárnách skupují ve velkém a často je kombinují, aniž by si uvědomili, že tím riskují předávkování.

Otrava paracetamolem patří mezi nejčastější lékové otravy vůbec. "V řadě případů jsou natolik závažné, že končí buď transplantací jater, anebo případně i úmrtím pacienta," vysvětlil lékař Jiří Froněk.

 

"U zhruba 10 % pacientů, kterým se v IKEMu transplantují játra, je příčinou transplantace předávkování paracetamolem," popsala lékárnice z IKEMu Markéta Obrovská.

 

Na počátku je přitom třeba jen obyčejná viróza nebo chřipka. Pacient se snaží co nejdříve sám vyléčit a kombinuje léky s různými názvy, aniž by si uvědomil, že všechny obsahují paracetamol.

 

 

Na českém trhu je totiž přes 120 léčiv s paracetamolem. Zhruba sedm desítek jich je volně prodejných. Jsou to běžné léky na horečku a bolest.

 

Předávkování se zprvu projevuje nevolností, po přechodné úlevě nastupuje bolest vpravo pod žebry, žloutne kůže a bělmo. Právě v této fázi přicházejí pacienti k lékaři nejčastěji. Na to, že užívali léky s paracetamolem, by měli lékaře upozornit. Zásadní je řídit se informacemi z příbalového letáku a nikdy lék nekombinovat s alkoholem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VŠE O CHŘIPCE: Jak ji rozpoznat, rychle vyléčit a hlavně se nenakazit!
Chřipka a rýma: 20 babských receptů! Inspirujte se

mom/Martina Kuzdasová TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama