Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 6. 2017
Protesty kvůli požáru

"Máte krev na rukou!" Na radnici v Londýně vtrhli demonstranti

Demonstrace kvůli londýnskému požáru
Zdroj: Profimedia
"Krev na jejich rukou," hlásal jeden z transparentů

V západní části Londýna demonstrovaly stovky lidí. Nelíbí se jim přístup vedení města i vlády k situaci po ničivém požáru Grenfell Tower. Protestující dokonce vtrhli na radnici a začali skandovat, že politici mají krev na rukou. Nakonec je vyvedla ochranka.

V západní části Londýna vypukla demonstrace stovek osob v souvislosti s požárem, který v noci z úterý na středu zabil 30 lidí v 24podlažní budově v britské metropoli. Protestující vtrhli do budovy radnice čtvrti Kensington, kde se neštěstí stalo, ale pak ji část z nich opět opustila, uvedla agentura Reuters.

 

Demonstranti se pokusili proniknout do horních pater budovy, ale ostraha jim v tom v nastalé strkanici zabránila. Účastníci akce skandovali hesla jako "Chceme spravedlnost" a "Vyveďte je ven", zřejmě na adresu pracovníků úřadu a radních.

 

Podle webu deníku The Daily Telegraph byla akce zorganizována s cílem vyvolat tlak na místní samosprávu, aby se urychleně postarala o lidi, kteří kvůli požáru přišli o své domovy. Rozsah neštěstí vyvolal v britské metropoli sociální napětí, protože vyhořely byty pro sociálně slabé vrstvy, a hon na "viníky".

 

Zlosti davu museli čelit politici, kteří místo tragédie navštívili, tedy labouristický starosta Londýna Sadiq Khan i konzervativní premiérka Theresa Mayová. Ta slíbila vytvořit fond s pěti miliony liber (150 milionů Kč) na pomoc obětem požáru. Předtím čelila kritice, že nenavštívila místo neštěstí ani zraněné v nemocnici.

 

 

Příčiny požáru se stále vyšetřují. Podle webu listu The Independent jej způsobil pravděpodobně zkrat ve vadné lednici jednoho z nájemníků ve čtvrtém patře budovy. Ten totiž běžel varovat své sousedy poté, co plameny zachvátily jeho kuchyň.

 

Oheň pohltil budovu během několika minut kvůli hořlavému obložení, které bylo minulý rok namontováno na fasádu domu.V západní části Londýna dnes vypukla demonstrace stovek osob v souvislosti s požárem, který v noci z úterý na středu zabil 30 lidí v 24podlažní budově v britské metropoli.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa tn.cz / ČTK