Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2017 08:21
finanční potíže

Matka paterčat prohrála soud o peníze ze sbírky. Přišla i o dávky

Rodina s paterčaty v parku Mirakulum v Milovicích
Zdroj: Profimedia

Alexandra Kiňová neuspěla se žalobou, kterou se snažila o vydání částky shromážděné pro její děti ve veřejné sbírce. Klub dvojčat a vícerčat peníze převedl peníze na magistrát, který je rodině předal formou daru. Rodina přišla o sociální dávky, které nedostává už od poloviny března.

Darováním částky magistrátem se dostala Kiňová do problémů. Peníze nebyly nezapočitatelným příjmem a rodině byly z toho důvodu zastaveny veškeré sociální dávky.

 

Rodina u soudu neuspěla, ale také musí uhradit klubu náklady vynaložené na právní řízení, které stálo 26 800 korun. Peníze soud klubu přiznal proto, že Kiňová řízení svým odvoláním bezúčelně protahovala i poté, co peníze ze sbírky už obdržela.

 

"Soud prvního stupně velmi správně vystihl, že pro rozhodnutí soudu je významný stav, který je zde dán v době jeho rozhodnutí (...). Pokud v průběhu řízení došlo k tomu, že výtěžek ze sbírky byl na základě správního rozhodnutí vydán magistrátu, pak v okamžiku rozhodování soudu už není možné uložit žalovanému povinnost, aby sbírkové peníze vydal žalobkyni," vysvětlila předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Jana Knotková důvod pro zamítnutí žaloby.

 

 

Kiňová ukončila v lednu 2015 spolupráci s klubem, který pro paterčata peníze získal. Ve sbírce zbylo 616 000 korun. Rodina peníze přijala, ale octila se tím ve finanční nouzi.

 

Rodina je magistrátem smluvně vázána k tomu, aby peníze využila pouze ve prospěch svých dětí. Nemůže z nich koupit jídlo pro sebe, manžela a staršího syna.

 

Samková chtěla pro rodinu získat zpět sociální dávky, které se pohybují ve výší 27 tisíc korun měsíčně. Rodiče paterčat nemají žádné příjmy. Otec dětí hledá práci, matka má zdravotní potíže.

 

Čtyři chlapci a jedna holčička se narodili 2. června 2013 císařským řezem v pražské podolské porodnici. Při prvních vyšetřeních to přitom podle matky vypadalo, že k pětiletému synovi přibudou "obyčejná" dvojčata.


Děti přišly na svět v sedmém měsíci těhotenství, císařským řezem během pouhých pěti minut krátce po sedmé hodině ráno.

 

Kluci dostali jména Michael, Alex (ti dva jsou jednovaječná dvojčata), Martin a Deniel, jedinou holčičku pojmenovali rodiče Tereza. Předčasnému narození odpovídala i porodní váha paterčat, která se pohybovala od 1214 do 1340 gramů, a děti proto strávily první měsíc života v inkubátoru.

 

Na první rozhovor s matkou paterčat po porodu se můžete podívat zde:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Třicetiletá žena z Houstonu porodila zdravá paterčata

has TN.cz