Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.5. 2017 17:46
výsledky maturit

U maturit letos propadlo 10 tisíc studentů! Stěžovali si na češtinu

Písemná zkouška - 3
Zdroj: Thinkstockphotos

K letošním maturitám letos zamířilo téměř 62 tisíc studentů a co se matematiky týče, oproti loňskému roku se zlepšili. Maturanti si ale stěžovali hlavně na testy z českého jazyka a na to, že se nedaly stihnout. A jak dokazují výsledky, právě v tomto předmětu se studenti opravdu pohoršili.

V didaktických testech letos uspělo 51 650 studentů, čistá úspěšnost tedy odpovídá 83,5 %. Zbylých více než 10 tisíc maturantů si závěrečnou zkoušku zopakuje na podzim.

 

V celkovém měřítku dopadly testy z češtiny nejlíp - uspělo 90 procent studentů. Oproti loňskému roku jsou ale výsledky horší, maturanti dosáhli průměrného procentního skóre (průměrné úspěšnosti) 65,1 procenta - tedy o 0,8 procentního bodu méně než loni.

 

Právě na testy z češtiny si přitom maturanti stěžovali kvůli tomu, že se nedaly v časovém limitu zvládnout. Pro maturanty bylo připraveno celkem 32 úloh, na jejichž splnění měli čas 60 minut. Otázky hodnotili jako velmi obsáhlé a těžké. Jestli byste to zvládli vy, si můžete vyzkoušet zde.

 

 

Oproti tomu největší strašák maturantů - matematika - dopadla lépe než loni, a to o 1,5 procenta. V předmětu celkově uspělo 78 procent žáků, maturanti dosáhli průměrného procentního skóru 50,4 procenta. "Ukazuje se, že žáci se s matematikou vypořádávají statečně, byť možná není oblíbená, a jsem ráda, že se v ní mírně zlepšili,“ uvedla na páteční tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová. Test z matematiky si můžete vyzkoušet zde.

 

K mírnému zhoršení došlo podle Valachové i u testů z angličtiny. Obzvlášť slohy přitom studenti hodnotili velmi pozitivně. "Témata se mi líbila, čekala jsem to mnohem horší. Lepší rozhodně jak čj," napsala jedna z maturantek ke slohům z angličtiny. "Bylo to lehké, ale já jsem jaksi zazmatkoval," popsal Honza. "Pohoda," přidala se Kika. Testy si můžete vyzkoušet zde.

 

Oproti tomu v němčině uspělo 1397 žáků z celkového počtu 1716 konajících, což je oporti loňsku o více než dvě procenta vyšší čistá úspěšnost.

 

 

Centrální hodnocení písemných prací společné části ještě stále probíhá. Maturita pokračuje od úterý 16. května 2017 ústními zkouškami společné části maturitní zkoušky a zkouškami profilovými a potrvá až do 12. června 2017. Detailní agregovaná data i za jednotlivé kraje budou k dispozici na výsledkovém portálu vysledky.cermat.cz po vypořádání přezkumných řízení a po zpracování krajských a školních práv, tedy po 31. červenci 2017.

 

Ještě před začátkem maturit se na středních školách v oborech vzdělání s maturitní zkouškou konaly jednotné přijímací zkoušky. Konkrétně uchazeči skládali didaktické testy z předmětů matematika a český jazyk a literatura, a to ve variantách pro čtyřleté obory vzdělání, pro osmiletá gymnázia a pro šestiletá gymnázia. "Jednotné přijímací zkoušky dopadly úspěšně. Ověřili jsme, že znalosti absolventů základních škol a uchazečů o střední školy postačují pro další studium. Ukázalo se, že jednotné přijímací zkoušky spravedlivěji hodnotí znalosti žáků základních škol," uvedla ministryně Valachová.

lud TN.cz
Reklama