Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.6. 2017 21:34
lidé se bouří

Mayová chce vládnout se stranou, která věří ve vyšší bytosti a bohy

Zdroj: TV Nova

Britská premiérka Theresa Mayová plánuje sestavit novou vládu s podporou severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která je ultrakonzervativní. Britové se proti tomuto kroku bouří. Strana je například proti potratům.

Výsledek předčasných voleb v Británii byl pro Mayovou hořkým zklamáním. Britská premiérka chce vytvořit menšinový kabinet s podporou severoirské Demokratické unionistické strany (DUP).

 

Online petici odsuzující její plán podepsalo za víkend přes 680 tisíc lidí. Žádost označuje možnou dohodu s DUP jako "nechutný a zoufalý pokus, jak se udržet u moci". Britové vyzívají Mayovou k rezignaci.

 

Jaké názory uznává strana DUP, jejíž název se stal v posledních dnech jedním z nevyhledávanějších slov na internetu v Británii?

 

Strana je proti potratům

DUP se staví se proti potratům, které jsou v Severním Irsku nadále nezákonné s výjimkou těch, které jsou nutné ze zdravotních důvodů. Na potrat mohou také ženy, které otěhotněly po znásilnění.

 

Homofobní strana

Strana je proti sňatkům párů stejného pohlaví a je homofobní. Poslanec Trevor Clark jednou prohlásil, že nevěděl, že se HIV mohou nakazit i heterosexuálové. Jeho slova tehdy velmi kritizoval zpěvák Elton John.


"Nechci, aby byly potraty tak svobodné, jako jsou v Anglii," prohlásila před lety Arlene Fosterová, která je ve vedení strany DUP.

 

 

Kreacionismus ve školách

Mervym Storey, který je v čele výboru pro vzdělávání, žádal, aby se ve školách učil vedle evoluční teorie i kreacionismus. Kreacionismus je přesvědčení, že lidé, Země a vesmír byly stvořeny zvláštním zásahem vyšší bytosti či božstvem.

 

Popírají klimatické změny

Ministrem životního prostředí v Severním Irsku byl nějakou dobu poslanec DUP Sammy Wilson. Wilson je známý tím, že popírá klimatické změny.

 

Vazby na teroristy

DUP údajně před třiceti lety vyjednával s katolickou teroristickou stranou IRA. Dnešní DUP má údajně přímé vazby na dvě protestantské teroristické organizace.

 

Podobné názory

Strana má ale v řadě otázek podobné postoje jako Theresa Mayová. Ještě před referendem o brexitu podporovala odchod z EU a je pro jeho tvrdou formu.

 

Shodují se také na zpřísnění protiteroristických zákonů a mají podobný pohled na daňovou politiku u fyzických osob. DUP také například souhlasí s obnovou flotil jaderných ponorek.

has TN.cz