Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 7. 2016
Cesta duše

Mayský chrám skrýval tajemství! Historici odhalili tunel do podsvětí

Mayský chrám v Palenque - 1
Zdroj: Profimedia

Archeologové objevili v lokalitě Palenque na jihu Mexika další unikát. Mayové v Chrámu nápisů vybudovali podzemní vodní tunel, který vedl k hrobce vládce Pakaly. Podzemní pramen měl odvést jeho duši do podsvětí.

Vedoucí výzkumu Arnoldo González de la Cruz uvedl, že hrobku a chrám vystavěli Mayové nad podzemním komplexem záměrně. Místo, kde byl král pohřben, bylo s vodovodem propojeno. Před nálezem se mohli historici jen dohadovat, proč ke stavbě zvolili právě toto místo.

 

"Je to důkaz, že zde byl chrám vybudován právě kvůli pramenu vyvěrajícímu z podzemí," řekl González. Mayové totiž věřili, že králova duše dojde klidu právě skrze vodu. Tím, že bude cestovat po vodě, dostane se do podzemí, tedy do mayského podsvětí.

 

Pozornost historiků se soustředila i na zdobený sarkofág, do něhož byl Pakal uložen. Rytba podle některých odborníků představovala mayského vládce ve vesmírné lodi. González vysvětlil, že jde spíše o loďku a boha, který krále do podsvětí odvede.

 

14

GALERIE: Mayský chrám v Palenque skrýval tunel do podsvětí

Zdroj: Profimedia

Mayský chrám v Palenque - 1

Hodnocení:

 

"Bůh povede zemřelé do podsvětí. Ponoří je do vody, aby tam byli přijati," dá se přeložit jeden z nápisů na hrobce. Další rytiny pak zobrazují klikatou linku, kterou voda teče, a zároveň složitou cestu královy duše.

 

 

Ruiny města Palenque patří k impozantním mayským památkám. Leží v jihomexickém státě Chiapas ve výšce téměř 3000 metrů nad mořem. Chrám byl vybudován mezi lety 683 a 702 našeho letopočtu, vodovodní komplex pak objevili náhodou před čtyřmi lety.

epa TN.cz
Reklama