Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 9. 2017
Válka s drogami

"Mé děti klidně zastřelte," vyzval prezident! Vrahy chce pak chránit

Filipínský prezident Rodrigo Duterte
Zdroj: Profimedia
Filipínský prezident Rodrigo Duterte dal policii rozkaz zabít jeho syna

Filipínský prezident Rodrigo Duterte nepřestává udivovat. Drogovým dealerům ve své zemi vyhlásil válku a povolil je zabíjet klidně na ulici. Teď je z překupnictví podezřelý i jeho vlastní syn. Duterte ale prohlásil, že pravidla platí pro všechny - i pro jeho děti.

Už devět tisíc lidí přišlo na Filipínách o život v rámci protidrogových operací. Prezident Rodrigo Duterte totiž povolil zabíjet všechny, kdo mají jen nějakou spojitost s drogovým obchodem. Drtivou většinu obětí zastřelili policisté, některé prý zavraždili "neznámí zabijáci".

 

Teď Duterte svou krvavou politiku uplatňuje i na vlastní rodinu, píše portál Daily Mail. Prezidentův nejstarší syn Paolo je údajně členem čínsko-filipínské zločinecké skupiny, která dohlíží na pašování drog do země. Má být dokonce jedním z drogových bossů.

 

Ani s vlastním synem ale Duterte nemá smilování. "Vydal jsem rozkaz, aby tě zabili, pokud tě dopadnou. Policisty, kteří tak udělají, budu i nadále chránit," prohlásil podle portálu filipínský státník v řeči adresované 42letému synovi.

 

Paolo na začátku září stanul před filipínským senátem. Obvinění, která vznesl bývalý kriminalista, jsou ale podle obhájců "plytká" a "založená na fámách". Činy, které měl prezidentův syn spáchat, ani nebyly nikdy prokázány.

 

 

Pokud by soud Paola uznal vinným, Duterte bude požadovat stejné zacházení, jako s jakýmkoliv jiným odsouzeným. "Lidé toho tolik namluví. Po tom, co se to stane, jim ale budu moci říct: 'Tak vidíte, tady leží tělo mého syna'," šokoval politik.

 

Většina obyvatel Duterteho politiku podporuje. Ochránci lidských práv ale upozorňují, že oběťmi se stávají spíše drobní překupníci, které policisté na místě zastřelí. Strážníci to odmítají a tvrdí, že zabíjí pouze v sebeobraně.

epa TN.cz