Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 1. 2017
Hitlerova kniha

Mein Kampf je v Německu zase bestsellerem, chystají další dotisk

Přebal jednoho ze starších vydání knihy Mein Kampf
Zdroj: Profimedia
Přebal jednoho ze starších vydání knihy Mein Kampf

Nenávistný manifest Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj) je v Německu zase bestsellerem. Kniha vloni v Německu vyšla poprvé od konce druhé světové války a už se jí prodaly desítky tisíc kusů. Institut pro soudobé dějiny, který knihu vydal, tak už chystá dotisk.

Práva na antisemitský text dostala po druhé světové válce vláda Bavorska. Ta opětovný tisk Mein Kampfu odmítala. Jenže v roce 2016 autorská práva na knihu vypršela. Mnichovský Institut pro soudobé dějiny se rozhodl knihu znovu v komentovaném vydání vydat.

 

První opětovné vydání v roce 2016 vyšlo v počtu 4 tisíc kusů a okamžitě se všechny výtisky vyprodaly. Institut nakonec vydal 85 tisíc výtisků, ale ani to nestačilo. Proto připravuje na konci letošního ledna další vydání.

 

Na rozdíl od původního textu obsahuje nové vydání Mein Kampfu kritické komentáře vědců. Na přebalu není fotografie Adolfa Hitlera ani hákový kříž, neboť nacistické symboly jsou v Německu zakázané. Kniha má přes 2 tisíce stránek a vyšla ve dvou svazcích. Jmenuje se Hitler, Mein Kampf - kritické vydání.

 

 

Institut opětovné vydání knihy vysvětluje potřebou poskytnout text učitelům a univerzitním profesorům. Limitovaná edice má zabránit, aby se kniha ve větším množství dostala k sympatizantům nacistické ideologie.

 

Jenže po většinu předchozího roku se kniha držela na předních místech v žebříčku prodeje knih podle magazínu Der Spiegel. Dva týdny v dubnu dokonce žebříček ovládla! Vydávání nenávistného textu nacistického vůdce kritizovaly židovské organizace. Institut pro soudobé dějiny je ovšem s výsledky spokojen.

 

 

"Ukázalo se, že obavy z toho, že kniha bude propagovat Hitlerovu ideologii nebo jí dokonce učiní společensky akceptovatelnou a bude novou platformou pro propagandu pro neonacisty, se naprosto nepotvrdily," uvedl ředitel institutu Andreas Wirsching.

 

"Na druhou stranu debaty o Hitlerově pohledu na svět a jeho přístupu k propagandě umožnily podívat se na příčiny a následky totalitních ideologií. A to v době, kdy autoritativní politické pohledy na svět a slogany krajní pravice zase získávají na podpoře," dodal v tiskovém prohlášení Wirsching.

 

 

Hitler psal knihu v době, kdy byl v bavorském vězení za neúspěšný pokus o tzv. pivní puč. Poprvé vyšla v roce 1925. Z podílu z prodeje knihy, která se v době vlády nacistů stala povinnou četbou, pocházela většina Hitlerova osobního bohatství.

vbo TN.cz
Reklama