Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.8. 2017 11:23
rozhovor zákaz EU

Mají se zahrádkáři bát invazivních rostlin? REAKCE ODBORNÍKA

Zdroj: TN.cz

Rozšíření seznamu nepůvodních invazivních druhů, které se nesmí dovážet do Evropské unie, vzbudilo tento týden mnoho emocí. A nejen mezi zahrádkáři. Proč k tomuto kroku ale Evropská komise sáhla a dává nařízení smysl? Zeptali jsme se odborníka!

Na seznam invazivních druhů přibyly tento týden tři živočichové a devět rostlin. Celkem tak seznam v současné době obsahuje 49 položek. Z rostlin na něm nyní nově najdeme bolševník velkolepý, klejichu hedvábnou, dochan setý, vodní mor americký, plevuňku philoxeroides, batoru chilskou, netýkavku žláznatou, stolístek různolistý a microstegium vimineum.

 

Podle Petra Pyšeka z Botanického ústavu Akademie věd ČR je to dobře: "Musíme s tím něco dělat a nejlepší je v tomto případě prevence." Naopak by podle něj mělo být druhů na seznamu více: "Ten seznam je od začátku kritizován, protože je neúplný. On původně obsahoval 37 druhů. A druhů, pro které my máme dokumentováno, že nějakým způsobem škodí prostředí, tak těch je v Evropě přes tisíc," vysvětluje botanik.

 

17

GALERIE: Nově přidané invazivní druhy rostlin

Zdroj: Profimedia

Klejicha hedvábná

Hodnocení:

 

Druhy, které jsou uvedeny na seznamu, se nesmí do Evropy importovat, nesmí se s nimi obchodovat a nesmí se chovat, pěstovat ani rozmnožovat. Podle botanika Petra Pyšeka se ale zahrádkáři nějaké "invazivní policie" obávat nemusí: "Neviděl bych to dramaticky. Nepředpokládám, že se bude kontrolovat, co mají lidé na zahrádkách," mírní emoce odborník.

 

 

Invazivní druhy v přírodě ohrožují druhovou diverzitu, mají ale vliv i na ekonomiku. "Leckdy ty rostliny velmi dobře rostou, a tak změní živinové nebo vodní poměry na té lokalitě, a tím mění fungování celých ekosystémů," vysvětluje Pyšek. Některé druhy jsou pak zdrojem škůdců nebo chorob, a tak mohou ovlivnit i zemědělství a lesnictví v dané lokalitě.

TN.cz
Reklama