Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.5. 2017 20:31
společné zasedání

Merkelová chce spolupracovat s Macronem. Chystají velké reformy

Macron a Merkelová
Zdroj: Profimedia

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes v Berlíně s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dohodla na velmi úzké spolupráci a vytvoření střednědobého plánu pro Evropskou unii. Po více než hodinovém jednání to oba politici oznámili na tiskové konferenci. Pokud jde o reformy Evropské unie, nevylučují ani změnu současných smluv.

"Když budeme moci říci proč, k čemu, jaký je smysl - bude k tomu Německo připraveno," uvedla Merkelová k možným smluvním změnám. Nejprve je ale podle ní nutné shodnout se na tom, k čemu mají takové změny vést. I Macron poznamenal, že pro Francii nejsou případné změny smluv žádným tabu.

 

Merkelová a Macron, který je v Berlíně na své první zahraniční návštěvě ve funkci, se dnes dohodli na vytvoření plánu pro střednědobý rozvoj Evropské unie. "To jsou projekty, které nemohou vzniknout přes noc. Existuje společné přesvědčení, že se nemůžeme zabývat jen vystoupením Británie, ale také tím, jak můžeme Evropskou unii a především eurozónu prohloubit a zabezpečit proti krizím," uvedla německá kancléřka.

 

Oba politici se shodli na tom, že dobrý vztah Francie a Německa je zásadní pro celou Evropskou unii. Klíčoví ministři obou zemí se už v červenci sejdou na společném zasedání. Kancléřka poznamenala, že Evropa potřebuje silnou Francii a očekává, že vztahy obou zemí teď dostanou novou dynamiku.

 

 

 

Francouzský prezident nastínil široké reformy, které chystá na příští měsíce. Týkat se budou mimo jiné hospodářství, sociální oblasti či vzdělávání. Zásadní je podle něj zejména snížit nezaměstnanost ve Francii. Ve vztazích Paříže a Berlína si přeje více pragmatismu, na evropské úrovni pak snížení byrokracie, s čímž souhlasí i Merkelová.

 

Kancléřka se vyslovila také pro koherentnější evropskou zahraniční politiku a rozšíření obranné spolupráce. Macron zase prohlásil, že není pro zavedení eurobondů, kterými by státy eurozóny společně ručily za své dluhy. Eurobondy striktně odmítá rovněž Merkelová.

 

Devětatřicetiletý centrista Macron, který nedávno ve druhém kole francouzských prezidentských voleb porazil šéfku Národní fronty Marine Le Penovou, dnes před cestou do Berlína sestavením nové vlády pověřil starostu města Le Havre Édouarda Philippea. Už v úterý by spolu s ním měl vybrat 15 členů kabinetu.

ČTK/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.5. | 20:41 fantozzi602
25
ja jsem si myslel,ze v eu rozhoduje 27 clenskych statu a ne makrela a uchyl z ...
15.5. | 23:10 Milos Trasimi
-6
Na sarančata z východní Evropy doporučují staré i nové brokovnice absolutní ...
17.5. | 00:52 podolsji
0
Náhlasit nevhodný komentář
Němci jsou nepoučitelní. V minulosti se nechali zblbnout Hitlerem, který chtěl ovládnout Evropu, potažmo celý svět a nyní se nechali zblbnout Merkelovou, která chce zničit Evropu, potažmo celý svět!
16.5. | 14:20 Vojta Také
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nejen nezaměstnanost, ale snížit by se měla i barevnost.
16.5. | 11:18 Petr Kelenda
5
Náhlasit nevhodný komentář
Reformy chystají takové,že uprchlíci budou mít v celé Evropě jednotné dávky,aby si mohli vybrat zemi kde skončí,tudíž i v ČR budou brát 21000 kč.Máme se na co těšit.Brzo tu bude velká banda hrdlořezů.Jen doufám,že bude brzo v Praze útok od čmoudů a snad se naše politické vedení konečně probudí.
16.5. | 09:32 dominiklim
5
Náhlasit nevhodný komentář
Chysta se ešče věči katastorofa niš doteraz. Czexit, inač zme v dupě.
16.5. | 08:21 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Tup@ni, pičuujete, kvičíte a hýkáte krásně, ale možná k vám nedošla informace, že se té východoněmecké svazačce podařilo dobýt tradiční baštu sosanů - NW
16.5. | 07:41 zacotomame
4
Náhlasit nevhodný komentář
15.5. | 23:10 Milos Trasimi marně přemýšlím o tom, co udělalo slovo "práce" tak špatného, že si zasloužilo být vypuštěno z huby zdechliny, jako seš ty. Už jen proto, že naprosto nemáš ponětí jaký má význam.
16.5. | 07:12 mibis
10
Náhlasit nevhodný komentář
Ono německu nestačilo, co napáchal za zlo ten jejich A dolfík ....kdo ježibabu takhle vyškolil...ona chce reformovat...at to zkusí nejdřív u sebe.
16.5. | 06:23 pater11
9
Náhlasit nevhodný komentář
Tu piicu jeste nekdo nezastrelil za velezradu???
15.5. | 23:56 overal
14
Náhlasit nevhodný komentář
Německo se už dvakrát, neúspěšně pokusilo zničit Evropu, mám obavu, že se to populistce Merkelové napotřetí populismem podaří!
15.5. | 23:28 overal
11
Náhlasit nevhodný komentář
Zombí populistická stařena a nekrofil se dali dohromady, to je skutečně tragický konec Evropy!!
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme