Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.3. 2018 12:34
Vládne od roku 2005

Merkelová dál povládne Německu. Spolkový sněm ji počtvrté zvolil

Zdroj: TV Nova

Německý parlament ve středu podle očekávání opět zvolil spolkovou kancléřkou Německa předsedkyni křesťanských demokratů (CDU) Angelu Merkelovou. Její strana vyhrála v září loňského roku volby. Merkelové se podařilo domluvit pokračování velké koalice se sociálními demokraty.

Proti znovuzvolení Angely Merkelové ale museli hlasovat i někteří koaliční poslanci. Vládní koalice má ve Spolkovém sněmu 399 poslanců, opozice pak 310.

 

Pro opětovné zvolení Merkelové zvedlo ruku 364 poslanců německého Spolkového sněmu. Proti bylo 315, uvedla televize ARD. Devět poslanců chybělo a 11 se zdrželo hlasování. Merkelová byla zvolena počtvrté v řadě.

 

Nyní hamburskou rodačku, jejíž volbě přihlížela i její devětaosmdesátiletá matka, čeká několik cest mezi budovou Spolkového sněmu a nedalekým sídlem prezidenta. V 11:00 ji tam do funkce jmenuje hlava státu Frank-Walter Steinmeier, o hodinu později pak Merkelová složí přísahu do rukou předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho. Odpoledne stejnou cestu vykoná se členy své vlády.
 

 

Ačkoliv CDU/CSU dosáhla ve volbách druhého nejhoršího výsledku od konce druhé světové války, Merkelová jako předsedkyně nejsilnější strany sestavila vládní koalici. Nešlo to ale snadno. Nejprve se křesťanští demokraté chtěli dohodnout na spolupráci se Svobodnou demokratickou stranu a Stranou zelených.

 

Když ale jednání zkrachovala, vrátila se Merkelová k velké koalici se sociálními demokraty (SPD). Její pokračování původně sociální demokraté odmítali a prohlašovali, že odcházejí do opozice. Svůj postoj ale přehodnotili. V šestnáctičlenném kabinetu má SPD šest křesel.

 

vbo tn.cz / ČTK
Reklama