Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.2. 2016 12:14
Jednání Sněmovny

Poslanci schválili EET! Opozice si bude stěžovat u Ústavního soudu

Zdroj: TV Nova

Koaliční strany schválily i přes protesty a obstrukce opozice návrh o zavedení elektronické evidence tržeb. Opozice počítá s ústavní stížností a ODS přilsíbila zrušení zákona, pokud se v budoucnu dostane do vlády.

Vládní koalice dnes ve Sněmovně i přes obstrukce pravice prosadila schválení elektronické evidence tržeb. Pravice hrozí ústavní stížností jak kvůli procesu schvalování, tak kvůli obsahu zákona. Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Ještě ho musí schválit Senát a podepsat prezident.

 

Průběh hlasování

Členové dolní komory z řad pravicových poslanců za TOP 09 a ODS opustili po procedurálním sporu na protest jednací sál. Zbylí poslanci poté hlasovali o pozměňovacích návrzích a dalších formalitách.

 

Sněmovna schválila v dílčím hlasování zavádění elektronické evidence tržeb do čtyř fází místo původně navrhovaných čtyř. Pozměňovací návrh se týká zejména řemeslníků. Údaje o tržbách by měli posílat do centrální evidence jako poslední, zřejmě až od května 2018.

 

Evidence tržeb dopadne nejprve na restaurace a hotely, a to patrně od letošního listopadu. Po třech měsících přibude maloobchod a velkoobchod, předpokládá norma. Všechna ostatní odvětví vyjma řemeslníků by měla začít evidovat tržby od 16. měsíce od účinnosti zákona, pravděpodobně od března 2018.

 

 

Přerušení debaty je znásilněním jednacího řádu 

Koalice podle předsedy ODS Petra Fialy znásilnila jednací řád, když ukončila debatu o zavedení elektronické evidence tržeb. Šéf občanských demokratů počítá se stížností k Ústavnímu soudu a slíbil, že jeho strana zákon zruší, pokud se v budoucnu dostane do vlády.

 

Fiala dnešní den označil za černý den pro české živnostníky i českou parlamentní demokracii. "Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu ze strany vládní většiny. Byl porušen zákon, když byla ukončena rozprava. Řada poslanců nemohla vystoupit a vyjádřit se," uvedl Fiala na tiskové konferenci ve Sněmovně.

 

Podobně chce postupovat i TOP 09, podle jejíhož předsedy Miroslava Kalouska dnešní situace ve Sněmovně nemá v českém parlamentarismu obdobu. Jde prý o zcela nezákonné jednání. Hovořil o tom, že vládní koalice "ucpala hubu" 16 jeho poslancům, kteří ještě chtěli vystoupit, což považuje za nedemokratické. "Co bude příště, zmocňovací zákon?" ptal se v narážce na nacistické Německo.

 

Ústavní soud by v případě ústavní stížnosti pravděpodobně posuzoval především střet práva opozice vyjádřit se k návrhům vlády a práva sněmovní většiny své návrhy navzdory obstrukcím prosadit. Podle zástupců koalice už byl dostatek času, aby oponenti návrhu vyjádřili všechny své argumenty. Opozice hovoří o porušení jednacího řádu Sněmovny.

 

"Vůbec se nebojím, že bychom s naší ústavní stížností neuspěli," uvedl Fiala. Argumentů k Ústavnímu soudu prý koalice poskytla dost, soud podle něj argumenty nemůže nepřijmout. "Kdyby to udělal, tak žijeme v jiné zemi, než v jaké si, myslím, že žijeme," řekl.

 

 

Zavedení elektronické evidence tržeb patří mezi stěžejní projekty současné vládní koalice. Proti jejímu zavedení ostře vystupují pravicoví politici, podle kterých znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.

 

Termín, kdy opozice stížnost podá, její zástupci neupřesnili. "Tu stížnost podáme co nejrychleji a budeme doufat, že Ústavní soud rozhodne také co nejrychleji," řekl předseda ODS Petr Fiala. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura doplnil, že ODS požádá soud o přednostní projednání stížnosti.
 

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.2. | 07:43 josefvyskoc
13
populista babis by se mel radeji zamerit na vsemozne "statni zakazky" ...
10.2. | 12:54 lada48
-5
10.2. | 12:37 lopata krocan Ty nejsi jen lopata, Ty jsi megavemeno! Evidentně ...
10.2. | 14:48 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
10.2. | 14:42 Štefan Nemeth: Ty jsi zatím jeden z těch uchcávačů, ale brzy přideš na to, jak se ti vše zdraží nebo bude nedostupné
10.2. | 14:42 Štefan Nemeth
2
Náhlasit nevhodný komentář
Konečně dobrý zákon. ODS tím dala jen najevo, že patří mezi ti, kteří se z těch daňových úniků bohatnou na úkor státu. Vláda se rozhodla správně, když "ucpala hubu" tlučhubům. Doufám, že ANO bude pokračovat v reformách dále jak Švédsko - zrušit hotovostní platby (peníze) úplně.
10.2. | 14:20 Kuba Husek
1
Náhlasit nevhodný komentář
A zase bude více peněz pro čmoudy ???
10.2. | 13:11 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
10.2. | 12:58 Rudolf Kozák: Vládní koalice naprosto pošlapala demokratické principy a jednací řád zákonodárného orgánu. Ale ÚS je poučí a
10.2. | 12:57 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Tup@ni, však si vzpomenete, až na vesnici přijdete a prodejna nebo hospoda bude zavřená
10.2. | 12:54 lada48
-5
Náhlasit nevhodný komentář
10.2. | 12:37 lopata krocan Ty nejsi jen lopata, Ty jsi megavemeno! Evidentně máš mezi ušima pouze natažený tenký měděný drátek a máš strach, že by se myšlením mohl přetavit a upadly by Ti uši. Jinak ten tvůj ubohý blábol nemohl vzniknout, s mozkem určitě ne!
10.2. | 12:37 lopata krocan
6
Náhlasit nevhodný komentář
lada48 věřím že patříš mezi ty mega p.i.č.e. zlodějské papalšké co mají nakradený majetek a ted si otvírají rypák na EET .Hold ještě že takových p.i.č.i co volí ty zloděje je dost málo aby mohli vyhrát volby ty mrdky zlodějské z ODS a TOP09 kteří ty zlodějny podporovali od revoluce cha cha cha .
10.2. | 12:30 alois223
13
Náhlasit nevhodný komentář
Ti co budou dávat k soudu s tížnost jsou jasní krátitelé daní. Poslat jim audit parchantům zlodějským. To jak lhali v pořadu "máte slovo" když tam stáli proti Babišovi.
10.2. | 12:26 lopata krocan
1
Náhlasit nevhodný komentář
josefvyskoc pokud nekradeš tak ti to může být u p.r.d.e.l.e. a nevím co meleš o malých mravencích když je to dělané pro všechny stejně,a nesrovnávej Babiše z Kalouskem který dělal všechno jednosměrně bral těm nejchudším a zlodějům a podvodníkům rozdával.Babiš takové rozdíly nedělá ten měří stejně.
10.2. | 12:20 Vojta Také
13
Náhlasit nevhodný komentář
ODS a dostat se do vlády ? Srandisti. Jen úchyl by je volil. Totéž platí pro Kalouska a spol.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme