Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2017 13:21
nechodil do senátu

Měsíce nebyl v práci, bral přes 120 tisíc! Čuba se platu vzdal až teď

Zdroj: TV Nova

Senátor František Čuba (SPO) se rozhodl vzdát platu a náhrad. Reagoval tak na sílící nespokojenost s jeho častými absencemi na jednání horní komory. V Senátu se Čuba naukázal už devět měsíců.

Čubův stranický šéf Jan Veleba dnes předal předsedovi Senátu Milanu Štěchovi dopis, v němž jednaosmdesátiletý senátor sám nabídl řešení své devítiměsíční absence kvůli zdravotním důvodům. 

 

Senát ovšem podle předsedy Štěcha nemůže Čubovi kvůli absenci zastavit výplatu, právně to prý není možné. Čuba by měl rezignovat, nebo nastoupit na nemocenskou, doporučil Štěch.

 

Senátorem Čuba zůstane, úřadovat chce ze Zlína. Jednání Senátu se chce účastnit, až mu to zdraví dovolí. Prozatím se chce vzdát svého platu a náhrad.

 

Veleba uvedl, že s Čubovým návrhem souhlasí a označil jej za chlapský a čestný. Pokud by se Čuba mandátu vzdal, prezident by musel na Zlínsku vypsat předčasné senátní volby.

 

 

Čuba byl do Senátu zvolen před třemi lety, porazil místopředsedkyni horní komory Alenu Gajdůškovou (ČSSD). Při schůzích Senátu vystoupil jen k několika mezinárodním smlouvám. V letech 1963 až 1990 byl Čuba předsedou zemědělského družstva ve Slušovicích, který podnik změnil v gigant s obratem několika miliard korun.

 

Za předlistopadového režimu obdržel vyznamenání včetně Řádu práce a titulu Hrdina socialistické práce. Před čtyřmi lety mu prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy.

mom tn.cz / ČTK