Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 6. 2017
Světelný smog

Města chtějí zkrotit pouliční lampy, je jich moc a svítí příliš

Veřejné osvětlení Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

České a moravské ulice osvětluje jeden a půl milionu pouličních lamp. Podle expertů ovšem až polovina z nich buď svítí zbytečně moc nebo světlo posílá špatným směrem.

Takto špatně nastavené lampy posilují jev známý jako světelný smog. A ten škodí jak lidskému zdraví, tak rostlinám i zvířatům, píše pondělní MF DNES.

 

Ministerstvo životního prostředí proto připravuje regulaci nevhodného způsobu svícení. A bude-li to nezbytné, bude to přímo určeno zákonem.

 

Nebude ale jen bič - stát chce města motivovat dotacemi, aby ta, která pouliční lampy omezí nebo přenastaví, nevyšla naprázdno. Podle deníku se ovšem některá města hodlají starých pouličních lamp zbavit sama, i bez dotací.To se týká třeba Břeclavi nebo Jablonce nad Nisou. Mezitím ministerstvo životního prostředí zjišťuje, zda se světelným smogem nelze zatočit s pomocí současné legislativy. A pokud ne, je resort připravený zákony změnit.


Světelný smog se týká v podstatě celé Evropy, je to jakási daň z pokroku. Příliš mnoho světla v noci ovšem narušuje spánek lidí i zvířat, zhoršuje orientaci v krajině. A například stromy kvůli nočnímu světlu déle "drží" listy, protože prostě nepoznají, že už je podzim a dny se zkracují.

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.6. | 08:28 lenka nováková
5
To jste zase přišli s novinkou. Tohle dávno víme. A nezapomeňte hlavně vypnout ...
12.6. | 12:31 Štefan Nemeth
-3
Vojta Také Komu vadí osvětlení z ulice, nechť si nechá namontovat rolety, ...
12.6. | 12:31 Štefan Nemeth
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Vojta Také Komu vadí osvětlení z ulice, nechť si nechá namontovat rolety, žaluzie, okenice.... je mnoho jiných způsobů řešení než zhasnout lampy.Světelný smog snad vadí jedině hvězdářům ve sledování zatajovaných UFO ale ve vydávání poplašných zpráv o tom, jak nás ohrožuje kdejaký šutr z vesm. to ne.
12.6. | 10:27 sigr
3
Náhlasit nevhodný komentář
A už je to tady. Trend starý 27 let. Pouliční lampy se připravují na privatizeci stejně jako bývalé technické služby v mnoha městech jakož to vodovody a kanalizace. No, prostě tunel jako kuponová privatizace a mnohé jiné.
12.6. | 10:13 Vojta Také
1
Náhlasit nevhodný komentář
Hrabálek - světla budou, ale nemusí svítit tak, že doma už svítit nemusím.
12.6. | 08:54 jan hrabalek
2
Náhlasit nevhodný komentář
a připravte více lůžek v nemocnicích pro zbité a zraněné když je v místech bez světla přepadnou nepříspusobiví občané
12.6. | 08:28 lenka nováková
5
Náhlasit nevhodný komentář
To jste zase přišli s novinkou. Tohle dávno víme. A nezapomeňte hlavně vypnout ty, debilníí světelný reklamy a billboardy všude ve městech svítící na domech a zdech ....
12.6. | 08:01 kimy69
3
Náhlasit nevhodný komentář
To si zaslouží nějaký vědecký výzkum za, řekněme...bude stačit deset mega z EU ? Pár rozhovorů se stromy a zvířátky, jak je ta světla serrou a je to doma :-)