Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 6. 2017
Světelný smog

Města chtějí zkrotit pouliční lampy, je jich moc a svítí příliš

Veřejné osvětlení Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

České a moravské ulice osvětluje jeden a půl milionu pouličních lamp. Podle expertů ovšem až polovina z nich buď svítí zbytečně moc nebo světlo posílá špatným směrem.

Takto špatně nastavené lampy posilují jev známý jako světelný smog. A ten škodí jak lidskému zdraví, tak rostlinám i zvířatům, píše pondělní MF DNES.

Reklama

 

Ministerstvo životního prostředí proto připravuje regulaci nevhodného způsobu svícení. A bude-li to nezbytné, bude to přímo určeno zákonem.

 

Nebude ale jen bič - stát chce města motivovat dotacemi, aby ta, která pouliční lampy omezí nebo přenastaví, nevyšla naprázdno. Podle deníku se ovšem některá města hodlají starých pouličních lamp zbavit sama, i bez dotací.To se týká třeba Břeclavi nebo Jablonce nad Nisou. Mezitím ministerstvo životního prostředí zjišťuje, zda se světelným smogem nelze zatočit s pomocí současné legislativy. A pokud ne, je resort připravený zákony změnit.


Světelný smog se týká v podstatě celé Evropy, je to jakási daň z pokroku. Příliš mnoho světla v noci ovšem narušuje spánek lidí i zvířat, zhoršuje orientaci v krajině. A například stromy kvůli nočnímu světlu déle "drží" listy, protože prostě nepoznají, že už je podzim a dny se zkracují.

pez TN.cz
Reklama