Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 6. 2017
testování žáků

Drogový skandál mezi deváťáky Orlové: Město reaguje testováním

Zdroj: TV Nova

Od září budou moci učitelé v Orlové nechat otestovat žáky na přítomnost drog. Město tak reaguje na alarmující zprávu z loňského roku, kdy až čtvrtina anonymně otestovaných deváťáků byla pozitivní na pervitin a marihuanu.

Přesně před rokem dvěma stovkám dětí odebrali vzorek slin a hledali drogy, výsledek všechny šokoval. Ukázalo se, že ve třicetitisícovém městě mezi deváťáky letí pervitin. "Tato čísla jsou alarmující a budeme muset jednat víc s rodiči," uvedla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

 

Ze sedmi základek byl pozitivní každý čtvrtý žák. Výsledky průzkumu v Orlové rozvířily i velkou diskuzi. "Chce to, aby to bylo ve školním řádu, že to ten pedagog může kdykoli udělat," uvedl po skandálu k testování šéf městské policie v Orlové Roman Galia. Uběhl rok a právě to se stalo.

 

"Ve všech školách města Orlová bude ve školních řádech letošního roku zakotvena skutečnost, že pokud bude mít učitel podezření, že školák je pod vlivem drog, může žáka nechat otestovat," sdělila vedoucí odboru financí a školství v Orlové Petra Slavíková.

 

Rodiče s testováním víceméně souhlasí. Rodiče si totiž často neuvědomí, že se s jejich dítětem něco děje a projevy drogové závislosti si pletou s pubertou.

 

 

"Změny nálad, únava, naopak hyperaktivita, zhoršené chování ve škole, změna vzhledu," vyjmenoval příznaky manažer prevence kriminality David Pěntka. V Orlové ročně drogově závislým vymění na třicet pět tisíc jehel. V Karviné devět tisíc.
 

tn.cz / TV Nova