Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.12. 2015 20:47
zima bez sněhu

Kdy přijde sníh a proč nikde není? Zeptali jsme se tří meteorologů

Zdroj: TV Nova

Kalendářní zima sice začíná už příští týden, podle počasí byste to ovšem nepoznali. A pokud doufáte, že se Česko konečně dočká sněhové pokrývky, máme pro vás špatnou zprávu - jen tak to nebude.

Redakce TN.cz oslovila tři meteorology, aby zjistila, kdy se konečně dočkáme sněhové pokrývky. Odpovědi nejsou právě povzbudivé. Zvlášť pro milovníky zimních sportů.


Experti také vysvětlili, proč jsou poslední týdny a měsíce tak nadprůměrně teplé. "Je to z důvodu převažujícího západního proudění, kdy se do Evropy dostává teplejší oceánský vzduch. To je způsobeno tím, že v oblasti Azorských ostrovů je mohutná tlaková výše a u Islandu naopak níže. Tento rozdíl tlaků vede k silnému proudění nad Atlantikem, které se pak dostává i do střední Evropy. Zimu by k nám přineslo jen proudění ze severu nebo východu Evropy, které je ovšem Atlantikem blokováno," vysvětluje meteorolog David Prantl ze společnosti InMeteo.
 


Meteoroložka Dagmar Honsová doplňuje, že vysoký tlak vzduchu také způsobil, že poslední týdny jsou skoro beze srážek - ať už dešťových či sněhových.
 


Tomáš Mejstřík z ČHMÚ připomíná, že letos už přece jenom sněžilo, i když bílá pokrývka neměla příliš dlouhého trvání. "První výraznější sněžení letošní zimy už bylo, dokonce 24. listopadu ležel sníh asi na polovině stanic na našem území," říká meteorolog.Pokud ovšem plánujete sněhový deficit kompenzovat pobytem v Alpách nebo jiných vysokých horách, třeba mezi Vánocemi a Novým rokem, tak raději počkejte.


"Podle globálních numerických modelů to vypadá i do budoucna na teplé dny, převážně s deštěm i na horách - a to jak u nás, tak nad Alpami nejméně do konce roku. Ani podmínky pro umělé zasněžování nebudou právě ideální," varuje Honsová.


Prantl navíc upozorňuje, že letošní prosinec možná bude nejteplejší v historii měření.
 


"Prvenství zatím drží prosinec z roku 1934. První polovina letošního prosince byla o přibližně 4 °C teplejší, než je obvyklé, a v Praze Klementinu, kde se měří již od roku 1775, je šestá nejteplejší. Podle současných předpokladů má být ovšem druhá polovina prosince ještě teplejší a může tak překonat i rok 1934," říká meteorolog.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

To je ale podívaná: Takhle krásná moderátorka Petra Svoboda řádila ve Špindlu!

FOTO: Horor na pódiu SuperStar! Veroniku Danišovou dusil umělý sníh

pez TN.cz

Diskuze

17.12. | 02:35 hladik josef
0
Náhlasit nevhodný komentář
To zařídil Brusel aby nepadal sníh.Právě že nenaplánoval tak není. Hlavně že máme melouny kulaté a banány podle Bruselu.Sněhové vločky nejsou takové jaké si Brusel přeje
16.12. | 20:51 Miroslav Hanko
3
Náhlasit nevhodný komentář
pichave, ty a ten tvůj vsemohoucí by jste už dávno měli vyletět komínem.
16.12. | 14:43 allanaldik
6
Náhlasit nevhodný komentář
se divim ze politici z Bruselu a senilni Merkelova neumi porucit ze ma v zime byt zima a padat snih. Tak tomu nerozumim vsem rozkazuji a tady to nejde, pocasi si dela co chce a politik s tim nic nenadela ani ten z BRUSELU.
16.12. | 13:41 pichav
-4
Náhlasit nevhodný komentář
PROC !!! JEDNODUSE JEDNA Z VSEMOHOUCIHO OBSTRUKCI VANOC !!!!! VANOCE NEBUDOU !!!! ANI NA SNEHU ANI SE SNEHEM !!!! ZA TO ZE SI OBCHODNICI UDALALI Z JEZISKA PRODEJNOU DEVKU !!!!! A ZA TEN VANOCNI REKLAMNI MARAST !!!!!