Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2016
měsíční předpověď

Meteorologové: Začátek prázdnin bude nejteplejší

Dívky pijí drinky
Zdroj: Profimedia

V nadcházejících čtyřech týdnech má být nejtepleji na přelomu června a července, kdy dětem končí škola a začínají dvouměsíční prázdniny. Poté bude následovat o něco chladnější počasí. Nejvíce pršet má příští týden, další týdny budou na srážky chudší. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) to dnes uvedl v dlouhodobém výhledu počasí.

"Předpokládáme, že období od 13. června do 10. července 2016 bude jako celek teplotně průměrné. Ze všech čtyř týdnů očekáváme jako nejteplejší týden na přelomu června a července a následovat by mělo o něco chladnější počasí," uvedli meteorologové.

 

Příští čtyři týdny čekají normální množství srážek. "Zatímco v prvním týdnu očekáváme srážek více než je obvyklé na tuto dobu, další týdny by měly být na srážky chudší," uvádí se ve výhledu. Pršet má hlavně během lokálních přeháněk a bouřek, takže budou zřejmě velké rozdíly ve srážkové bilanci mezi jednotlivými regiony Česka.

 

 

Měsíční výhled odhaduje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.

 

 

Průměrná teplota v období od 13. června do 10. července je rovných 17 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo v tomto období v roce 1978 s průměrnou teplotou 13,6 stupně, naopak nejteplejší přelom června a července zažili Češi před deseti lety, kdy meteorologové naměřili v průměru 20,4 stupně. V průměru v tomto období spadne 78 milimetrů, tedy 78 litrů na metr čtvereční.

ČTK